Prezident Miloš Zeman přirovnal norskou sociální službu, která odebrala české matce syny, k nacistickému výchovnému programu Lebensborn (Pramen života). Podle hlavy státu mají být děti u norských pěstounů odnárodňovány.

Zeman to řekl v neděli v živém videopřenosu z lánského zámku, který uspořádal deník Blesk. Poznamenal, že jeho vyjádření je přehnané, provokativní a představuje hyperbolu.

Bratry Michalákovy odebraly norské úřady českým rodičům v květnu 2011 pro podezření na násilí a zanedbávání. Rozhodnutí potvrdil soud. Chlapci vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. S matkou se téměř nevídají. Eva Michaláková se kvůli tomu obrátila loni na norský soud znovu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Kluci jsou v pěstounském zařízení, které se podobá Lebensbornu. Jejich matka se s nimi vidí dvakrát ročně 15 minut, nesmí na ně mluvit česky. Děti jsou jiným slovem odnárodňovány," uvedl Zeman. Podle něj norský systém vychovává "mladé Nory".

Lebensborn byl program Třetí říše, z něhož měli vzejít árijci. Děti, které se narodily ve speciálních domovech, měly dostat německé rodiny k adopci. Rasově čistí lidé pak měli podle plánů zalidnit zabraná území, z nichž nacisté odsunuli původní obyvatele.

Prezident uvedl, že norský postup má "jisté společné rysy" s programem. Dodal, že jeho vyjádření je ale provokace, hyperbola a přehánění a jistě vyvolá skandál.

Zeman řekl, že se před týdnem setkal kvůli kauze bratrů Michalákových s norskou velvyslankyní. Sdělil jí své "velmi, velmi kritické" stanovisko k případu. Norská ambasadorka v rozhovoru prý několikrát zopakovala, že informace o osudu hochů jsou důvěrné. Prezident podotkl, že pokud ani norské úřady, ani česká strana nemají potřebné dokumenty s důvody, které k odebrání dětí z rodiny vedly, je norská sociální služba "státem ve státě". Zeman doporučil, aby soud znovu případ projednal a českou stranu informoval.

O průběžné informace hlava státu požádala i norskou velvyslankyni. Prezident řekl, že pokud od ní ale uslyší znovu jen to, že informace jsou důvěrné, nemůže vyloučit, že přirovnání k Lebensbornu použije i v oficiálním rozhovoru.

Kajínek by měl mít podle Zemana nový proces mimo Plzeň

V rozhovoru s deníkem Blesk se Zeman vyjádřil také k případu Jiřího Kajínka odsouzeného za dvojnásobnou vraždu na doživotí. Podle prezidenta by měl mít šanci hájit se znovu před soudem. Jeho případ by pak měl přezkoumat jiný trestní senát, než plzeňský. Kajínek proslavený svým útěkem z mírovské věznice v roce 2000, žádal o obnovu procesu již několikrát. Vždy neúspěšně.

"Již jsem mluvil s paní ministryní (spravedlnosti Helenou) Válkovou, že by bylo vhodné přenést soudní řízení, které by se tímto obnovilo, z Plzně do jakéhokoli jiného kraje, protože plzeňský soud může být podjatý," uvedl Zeman. Trestní senát podle něj může doživotně odsouzeného muže očistit, případná milost by ho podezření nezbavila.

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo žádost Jiřího Kajínka o milost loni v červenci. Válková však řekla, že Kajínkův trest je možná příliš přísný. Úřad vyřizuje nyní žádosti o milost adresované prezidentovi, protože Zeman se před svým zvolením zavázal k tomu, že nebude vyhlašovat amnestie a nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.

Kajínek byl odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. Už dvakrát neuspěl u Ústavního soudu s žádostí o obnovu procesu. V minulých dnech pak šumperský soud zamítl jeho žádost o přeřazení do mírnějšího typu věznice.

Zeman předá jordánskému králi Abdalláhovi Řád bílého lva

V nedělním rozhovoru Zeman také prohlásil, že při své nadcházející návštěvě Jordánska tamnímu králi Abdalláhovi II. předá Řád bílého lva, vyjádří mu svoji podporu v boji s terorismem a vyzve k široké podpoře arabských zemí bojujících s tímto nebezpečím.

Na Blízký východ odletí Zeman a manželkou Ivanou v pondělí. V regionu sužovaném konflikty s radikálními islamisty navštíví Jordánsko a ve středu je očekáván ve Spojených arabských emirátech (SAE). V obou zemích chce mluvit o bezpečnostních otázkách spojených například s radikálním hnutím Islámským státem. Zabývat se hodlá i ekonomickými vztahy.

Zemana doprovodí podnikatelská delegace. Milan Mostýn, mluvčí Svazu průmyslu a obchodu řekl, že bude čítat 43 členů. Budou mezi nimi třeba zástupci zbrojního průmyslu, České exportní banky, ÚJV Řež nebo Královopolské Ria. K podpisu je připraveno několik smluv. "V tuto chvíli víme o třech smlouvách za zhruba osm milionů dolarů v SAE," poznamenal Mostýn.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist