Akreditační komise navrhne ministerstvu školství, aby Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK) odebralo oprávnění působit jako soukromá vysoká škola.

Komise ve středu uvedla, že v činnosti školy se trvale objevují závažné nedostatky znemožňující řádné plnění povinností podle zákona o vysokých školách.

Univerzita uvedla, že až stanovisko komise dostane oficiálně, podnikne "příslušné právní kroky".

"Záměr Akreditační komise požádat o odnětí státního souhlasu k oprávnění působit jako soukromá vysoká škola je v rozporu s předchozími kroky Akreditační komise a z pohledu dosavadního působení UJAK a šíře a kvality akreditací nepochopitelné," uvedla škola.

V celém loňském roce UJAK podle tohoto vyjádření úspěšně získávala prodloužení akreditací mnoha oborů. Mluvčí univerzity Jan Červenka řekl, že podobu zmíněných právních kroků nyní upřesňovat nebude.

Tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka řekl, že komise sama oprávnění odebrat nemůže, může ale ministerstvu navrhnout, aby zahájilo řízení a rozhodlo. A to prý udělá. Akreditační komise připraví podklady pro podání podnětu k odejmutí státního souhlasu k oprávnění působit jako soukromá vysoká škola, píše se v jejím středečním stanovisku.

Na středečním zasedání se komise aktuálně zabývala žádostí UJAK o prodloužení akreditace magisterského oboru speciální pedagogika - učitelství tak, aby na něm mohli pokračovat nynější studenti. Akreditace na konci roku vypršela a univerzita již dříve žádala o její prodloužení, což komise loni v září a pak i v prosinci odmítla.

Jedním z hlavních důvodů je podle komise příliš vysoký počet studentů přijatých do oboru, kde si mohou doplnit učitelskou kvalifikaci.

"Přes malé posílení speciálně pedagogických disciplín přetrval hlavní problém - a sice příliš vysoký počet studentů vzhledem k personálnímu zabezpečení oboru. To neumožňuje vytvořit standardní vysokoškolské prostředí a zajistit studentům kvalitní vedení výuky, zejména praxí a diplomových prací," uvedla ve středu Akreditační komise.

Také proti tomu, že komise nechce prodloužit uvedenou akreditaci, se chce škola bránit.

"UJAK s tímto stanoviskem zásadně nesouhlasí, je přesvědčena, že Akreditační komise pracuje s nepravdivými argumenty, a proti stanovisku Akreditační komise neprodleně podnikne příslušné právní kroky," uvedla škola.

Dodala, že ve středu obdržela neoficiální a nepodepsanou zprávu z e-mailové adresy tajemníka Akreditační komise, jež obsahuje nesouhlasné stanovisko komise k žádosti univerzity o prodloužení akreditace na dostudování pro studijní obor SPPG Učitelství.

Legislativa na odejmutí oprávnění k působení jako soukromá vysoká škola pamatuje, škola by v takovém případě měla zajistit svým studentům, aby mohli dostudovat jinde.

Poprvé ministerstvo školství zrušilo soukromou vysokou školu již v roce 2008, kdy odňalo státní souhlas Pražskému technologického institutu. Důvodem bylo mimo jiné to, že stěžejní vyučující nebyli kmenovými vyučujícími školy, ale pouze externisty s velmi malými úvazky.

O dva roky později ukončila výuku i pražská Vysoká škola cestovního ruchu a teritoriálních studií, která fungovala pouhé dva roky. Také v jejím případě bylo důvodem pro odebrání akreditace nedostatečné personální zajištění a neodpovídající publikační činnost jejích pedagogů.

UJAK vznikla v roce 2001 jako Vysoká škola Jana Amose Komenského. V současnosti je největší soukromou vysokou školou v ČR. Stabilně na ní studuje 10 000 studentů.

Univerzita má sídlo v Praze, díky síti oficiálních regionálních center má ale celorepublikovou působnost.

S problémy se UJAK potýká od roku 2010, kdy někteří bývalí pedagogové veřejně mluvili o nízké kvalitě výuky. O rok později Akreditační komise navrhla, aby škola nesměla přijímat nové studenty ke studiu některých oborů v několika programech.

Kvůli nízké kvalitě výuky na pobočkách ve Starém Hrozenkově a Frýdku-Místku komisaři navrhli tyto pobočky neprodleně zrušit. Škola se odvolala a ministerstvo návrh komise na omezení akreditace zamítlo.

Univerzita musela v minulosti vysvětlovat například i to, za jakých okolností tam vystudovala tehdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová. Získala nejdříve bakalářský titul v oboru Sociální a masová komunikace, později se stala také magistrou. Dostudovala v roce 2011, o rok později týdeník Reflex upozornil, že magisterská práce Nagyové je nekvalitní a z velké části zkopírovaná z vládních materiálů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist