Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s návrhem změny ústavy, která by zavedla podmínku spolupodepsání jmenování nových členů bankovní rady České národní banky. Na tiskové konferenci to v pátek řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenování členů rady nyní spadá pouze do pravomoci prezidenta. O změně ústavy uvažuje vládní koalice.

Změna ústavy v tomto duchu by podle Ovčáčka vedla k politickému vměšování do účinnosti banky.

Mluvčí to řekl v souvislosti s nedávným jmenováním předsedy Nejvyššího soudu ČR. Tím se stal Pavel Šámal, ve funkci vystřídal Ivu Brožovou. Mnohé politiky a představitele justice krok Brožové i rychlost výměny na postu šéfa Nejvyššího soudu ČR překvapily.

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) výměnu v čele soudu označil za kabinetní hru, která poškozuje dobré jméno justice, a za komplot určité části justice dohodnutý s Pražským hradem. Pozastavil se nad tím, že Zeman jméno nekonzultoval třeba s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO).

"Pan prezident zásadně nekonzultoval výběr předsedy Nejvyššího soudu ČR s politiky, ale pouze s odborníky v oblasti práva, protože v opačném případě by došlo k politickému ovlivňování soudní moci," řekl Ovčáček.