Odboráři Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli údajnému porušování kolektivní smlouvy, zákoníku práce a nevhodnému chování vedení. Na schůzce se zástupci magistrátu, který je zřizovatelem, také vyzvali ředitele Zdeňka Schwarze k rezignaci.

Zároveň ujistili, že pacientů se stávková pohotovost nijak nedotkne. Podle Schwarze je stávková pohotovost nezákonná, kritizované problémy podle něj nikdo nedokázal. Magistrát na záchranku pošle audit, první výstup z něj očekává na konci března.

Podle zákona zaměstnanci záchranných služeb stávkovat nemohou. "Stávková pohotovost se v žádném případě nedotkne kvality ani rozsahu přednemocniční péče na území hlavního města Prahy," ujistil předseda odborové organizace pražské ZZS Jan Franěk.

Stávkovou pohotovost podle odboráře a zdravotnického záchranáře Dominika Horna podporuje kromě dvou všech 160 členů odborové organizace. Od loňského dubna se jejich počet zdvojnásobil. Celkem pracuje v pražské ZZS asi 470 lidí.

"Není to většinový názor záchranné služby. Proto není třeba uvažovat o odstoupení," komentoval situaci Schwarz. Platících členů odborů je podle něj na záchrance 121, asi 40 z nich názory kolegů nesdílí. Podle Schwarze navíc zákon o kolektivním vyjednávání, na který se odbory odkazují, možnost stávkové pohotovosti neumožňuje.

Vedení kritizuje i metody, které odboráři údajně používají, anonymní výhrůžky, utajené nahrávání a vynášení interních informací. "Argumenty nikdo nedokázal, nikdo nepředložil žádné důkazy," řekl na ředitel Schwarz. Podle něj je komunikace se zaměstnanci standardní. Plánuje na polovinu února obnovení setkávání se zaměstnanci, která byla dříve pro nezájem zrušena.

Problémy podle odborářů začaly stížnostmi dispečerek, kterým zaměstnavatel proplácí jen jedenáct hodin z dvanáctihodinových pracovních směn. Zaměstnancům vadí i rozdělování pracovních týmů a jejich rotace na různých stanovištích a další věci. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí ZZS Jiřiny Ernestové je rotace zaměstnanců důležitá, aby zaměstnanci poznali celou Prahu a také jiné kolegy.

Postupně se nabalovaly další problémy, vyhrotily se i vztahy. "Požadujeme veřejnou omluvu za pohrdavé a vulgární výroky pana ředitele vůči zaměstnancům," doplnil Franěk. Podle něj jsou lidé, kteří se proti vedení ozvou, perzekvováni.

"Průběžný výstup z auditu bychom mohli mít koncem března," řekl na jednání výboru pro zdravotnictví a bydlení pražského zastupitelstva radní Radek Lacko (ANO), do jehož kompetence zdravotnictví spadá. Výbor si chce zároveň na jednání na konci února pozvat obě strany sporu.

Podobná situace se podle odborářů řešila v ZZS už před deseti lety, v souvislostí s tím prý odešlo 173 zaměstnanců. Jednotlivci podle Horna nyní už odešli, další výpověď zvažují. "Jedná se i o lékaře, kterých je nedostatek. I výpadek jednoho nebo dvou je znát," uvedl Franěk.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist