Před ministerstvem průmyslu a obchodu v Praze ve čtvrtek zhruba hodinu demonstrovalo podle odhadu policie 600 až 700 horníků za úplné prolomení těžebních limitů v severních Čechách. Byli to zejména pracovníci společnosti Severní energetická, které patří důl ČSA. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v prohlášení zveřejněném před demonstrací uvedl, že bude ve vládě prosazovat variantu, která počítá také s posunem limitu těžby na dole ČSA, což by znamenalo zbourání zhruba 170 domů v Horním Jiřetíně.

Proti bourání domů se ale vyslovili šéfové všech tří vládních stran včetně Andreje Babiše (ANO). Podle něj není prolomení limitů potřeba, protože většina uhlí se v Česku mění na elektřinu, která se vyváží. "Nevidím důvod něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit," uvedl.

Podle něj není nutné povolit těžbu ani v dole Bílina, který patří státnímu podniku ČEZ, ten podle Babiše zatím tyto zásoby nepotřebuje. Za dnešní demonstrací horníků, kteří chtějí prolomení s úplným zbouráním Horního Jiřetína, vidí Babiš tlaky soukromých společností na zaměstnance.

Horníci pískali a drželi transparenty s nápisy "Uhlí zaměstnává a hřeje, a co ty, vládo", "Zelená pověra domov nezahřeje", "Uhlí hřeje milion domácností" nebo "Mládek, vrah horníků". Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel na demonstraci řekl, že Mládkem prosazovaná varianta je nejhorší možná, protože horníkům nepomůže a zároveň se proti ní staví také obyvatelé a ekologické organizace. 

"Tato varianta hovoří o částečném zbourání Horního Jiřetína, což je špatné pro jeho občany a samozřejmě je to nepřijatelné i pro management (Severní energetické) a pro zaměstnance, protože skrývka, která by musela předcházet další těžbě by stála několik miliard korun a mám dojem, že do toho by management vůbec nešel," řekl Sábel. Naznačil, že budou následovat další demonstrace, kdy a kde ale neuvedl.

Mládek uvedl, že jako ministr musí brát v úvahu nejen potřeby energetiky a teplárenství, ale i možné dopady na zaměstnanost, sociální stabilitu regionu a lidské aspekty rozhodnutí.

"Za svou osobu vnímám po vyhodnocení všech aspektů jako optimální řešení variantu rozšíření limitů na dole Bílina a částečného rozšíření i na dole ČSA. Jde o možnost, která by s sebou nesla nutnost zbourání omezeného počtu domů v Horním Jiřetíně, znamenala by však zachování téměř současné úrovně zaměstnanosti v obou lokalitách a zachování a prodloužení alespoň částečné soběstačnosti státu v energetických surovinových zdrojích," uvedl Mládek. Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden potvrdilo, že ve variantě, jíž ministr prosazuje, by bylo v Jiřetíně zbouráno asi 170 domů.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek ráno v Radiožurnálu ještě před zveřejněním Mládkova stanoviska řekl, že by se měla podporovat varianta, která nebude znamenat žádné bourání domů.

"Domnívám se, že bychom měli podpořit takové prolomení limitů, které nebude znamenat zásah do lidského osídlení. Tedy nebude znamenat boření částí vesnic nebo měst, ale současně nám umožní, abychom měli dostatek uhlí zejména pro teplárenství. Naším cílem je, abychom na jaře schválili celou aktualizaci energetické koncepce a abychom mohli rozhodnout o budoucnosti jaderných zdrojů v Česku," řekl Sobotka.

Jiřetínský starosta vidí za vyjádřením ministra reakci na dnešní demonstraci v Praze. "Předpokládám, že se tak vyjádřil (Mládek) v souvislosti s akcí odborářů. V podobném duchu už mluvil minulý týden, takže to pro nás není nic nového," řekl ČTK Buřt. Ve městě, kde žije zhruba 2300 lidí, nebude žádné protesty starosta nyní svolávat. "Možná něco přichystáme na únor, až se k věci vyjádří celá vláda," doplnil Buřt, který se v pátek v Praze i se starostkou sousedního Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) sejde s premiérem. "Budeme se ho snažit podpořit v přesvědčení, že bourání domů je holý nesmysl," uvedl Buřt.

Mládek ve čtvrtek zopakoval, že vládě předloží všechny čtyři varianty toho, jak s limity dále nakládat. Kromě jím preferovaného řešení je ve hře ještě úplné zachování nebo naopak úplného prolomení limitů a varianta, která by limity prolomila jen v dole Bílina, kde nejsou žádná lidská sídla. Koaliční partneři ANO a KDU-ČSL podle Mládka prosazují variantu s úpravou limitů pouze v dole Bílina, která nezasáhne do obydlených obcí. Uvedl, že je ale důležité, aby strany koalice řekly svůj postoj oficiálně.

Hornické odbory dlouhodobě podporují úplné prolomení limitů včetně úplného zbourání Horního Jiřetína a Černic. Podle Mladé fronty Dnes (MfD) odborářům autobusy, jídlo a pití na cestu společně s odbory zaplatí majitel dolu ČSA, společnost Severní energetická, která účast na demonstraci započítá jako odpracovanou směnu.

"My jako odbory to pořádáme, takže těm horníkům dáme svačinu, dáme jim pití. Autobusy nám nikdo jako sponzorský dar nedal, ty musíme zaplatit. Od toho vybíráme členské příspěvky a nějak s nimi hospodaříme. Samozřejmě máme rezervy na podobné akce," řekl místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Některé deníky dnes otiskly celostránkové inzeráty, kterými Severní energetická demonstraci prezentuje jako boj za zachování spolehlivého zdroje energie a levného tepla.

Proti jakémukoli prolomení se staví ekologové organizace a představitelé Litvínova a Horního Jiřetína. Shromáždění proti prolomení limitů, které se v Horním Jiřetíně konalo ve středu se zúčastnilo podle odhadů policie zhruba 250 lidí. Ekologičtí aktivisté uvádějí počet 350 demonstrantů.

Mládek také uvedl, že předchozí vlády nenašly dost odvahy zaujmout k úpravě územních limitů těžby hnědého uhlí jasný postoj. "Jako ministr průmyslu ale vidím, že s rozhodnutím není možné otálet," dodal.

O úpravě limitů má 2. února jednat tripartita, na vládu má Mládek materiál v rámci nové Surovinové politiky předložit do konce března.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist