Náměstkem ministra vnitra pro státní správu se stane Josef Postránecký, který nyní působí na ministerstvu vnitra. Vláda ho vybrala mezi třemi finalisty výběrového řízení. Třiapadesátiletý „superúředník“ by měl dohlížet především na to, aby 70 tisíc státních úředníků nepodléhalo politickým tlakům.
Postránecký je v současnosti ředitelem kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy. „Je to člověk, který ve státní správě pracuje 17 let,“ vyzdvihl Postráneckého kvality ministr vnitra Milan Chovanec.
Vzdělání: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor ekonomická a regionální geografie (titul RNDr., 1984); postgraduální kurz v Bruselu (titul MPA, 1994)
Současná funkce: ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy
Kariéra: vědecko-výzkumný pracovník v Ústavu prognózování ČSR (1985-1992, od 1991 Ústav pro hospodářskou politiku); odborný asistent na katedře veřejné správy a regionálního rozvoje Národohospodářské fakulty VŠE v Praze (1992-98); v roce 1998 působil jako poradce vicepremiéra pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka (ČSSD); následně jmenován vrchním ředitelem sekce regionální politiky a evropské integrace na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a posléze ředitelem odboru koncepce regionálního rozvoje téhož ministerstva; v letech 2001 až 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy; v roce 2007 se vrátil na MMR jako ředitel odboru rozvoje a strategie regionální politiky.
Josef Postránecký byl v minulosti například poradcem tehdejšího místopředsedy vlády Pavla Mertlíka, následně pracoval na ministerstvu pro místní rozvoj i resortu vnitra.
Funkce náměstka pro státní službu vzniká podle služebního zákona. Náměstek bude šest let řídit státní správu, pod kterou spadá asi 70 tisíc úředníků, a vyjednávat v Evropské unii.
„Je to pro mě obrovský závazek. Nyní mě čeká převzetí sekce státní služby a hlavní prioritu budou mít ty předpisy, které zajímají Evropskou komisi. Dovolím si zdůraznit předpis, který se týká odměňování,“ řekl po svém jmenování Postránecký.
Platy státních úředníků vláda dosud nemá vyřešené. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí by chtělo přidat plošně všem, ministerstvo financí chce odměňování navázat i na výkony. Změna způsobu odměňování je jednou z podmínek Evropské komise pro schválení českých dotačních programů.
I vedle tohoto úkolu bude mít Postránecký hned zkraje hodně práce. Do konce června má být ukončen přechod veřejné správy do státní služby. Náměstek pro státní službu tak musí v následujících měsících vybrat státní tajemníky na všechna ministerstva. Tento tajemník bude úředníkům v resortech šéfovat, bude mít na starosti jejich přijímání, zajistí jim vzdělávání a bude je každý rok hodnotit.
Všichni finalisté včetně Postráneckého se už před jednáním vlády shodli na tom, že takzvaný superúředník by měl začít pracovat co nejdříve. Do funkce nastoupí už 1. února.
Pro Postráneckého hlasovalo 15 ze 17 členů vlády, proti jeho jmenování nebyl nikdo. Porazil tajemnici třebíčské radnice Simeonu Zikmundovou a Břetislava Grégra z ministerstva průmyslu a obchodu.
Ministři si ve středu všechny finalisty vyslechli. Podle některých účastníků jednání zkoušeli ministři kandidáty mimo jiné pokládáním dotazů v angličtině, ale i němčině a francouzštině.
Do výběrového řízení, které se konalo podruhé, podalo přihlášku 21 lidí. Z toho 11 bylo vyřazeno pro nesplnění požadavků. Z 10 zbývajících vzešla finální trojice a nyní vláda vybrala vítěze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist