Počet rodin nebo jednotlivců, kteří si domů berou děti pouze přechodně na několik týdnů nebo měsíců, stoupl na 338. Za poslední dva roky, kdy profesionální pěstouni v Česku fungují, jde o desetinásobný přírůstek. Stovky dětí se díky tomu vyhnou ústavům, kde by musely čekat na svou novou rodinu či na návrat do té původní.

Novela, která určila jasná pravidla pěstounství na přechodnou dobu, vstoupila v platnost na počátku roku 2013. V té době bylo v evidenci 35 rodin či jednotlivců připravených ihned přijmout dítě jakéhokoli věku. V průběhu stejného roku se jim povedlo postarat se celkem o 250 dětí. Počty za loňský rok zatím nemá ministerstvo práce a sociálních věcí k dispozici.

Ministerstvo nyní chystá novelu, která mimo jiné určí věk, pod který soud nemůže dítě umístit do ústavu, a to tak půjde často k profesionálních pěstounům, než mu úřady najdou novou rodinu. 

Jednou z průkopnic profesionálního pěstounství u nás je Monika Stránská z Nové Paky na Jičínsku. Ministerstvo ji zařadilo do evidence jako druhou v republice už v roce 2011, kdy byl popis pěstounství na přechodnou dobu v zákoně jen velmi vágní. “Předtím nám sociální pracovnice děti nechtěly moc dávat, protože to bylo složité, teď už to funguje krásně,” hodnotí Stránská změnu po předloňské novele.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.