Nejvyšší kontrolní úřad objevil v čerpání v evropských dotací z programu Praha-Konkurenceschopnost v letech 2007 až 2013 chyby za několik milionů korun. Například Praha 11 si podle kontrolorů nechala proplatit 10,5 milionu Kč za práce, jejichž provedení neumí prokázat.
Podle NKÚ byl mnohonásobně předražený systém varování občanů Prahy prostřednictvím textových zpráv, informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Praha 11 chce zjištěné závady řešit s orgány činnými v trestním řízení.
"Závěry bereme na vědomí a v nejbližších dnech zahájíme šetření u všech projektů, v nichž byly zjištěny konkrétní nedostatky," reagovala mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Město podle ní přijme opatření, aby se podobná situace neopakovala. Městská část Praha 11 se zatím k závěrům kontroly nevyjádřila.
Praha 11 získala z EU a státního rozpočtu na projekt "Revitalizace nevhodně využívaných ploch" 33,4 milionu korun. Rekultivováno mělo být 63 nefunkčních a nevyužívaných dětských hřišť, další tři dětská hřiště měla být rekonstruována. Projekt zahrnoval i přeměnu okrasných nádrží před vchody do bytových domů na Jižním Městě na zelené plochy.
Při revitalizaci hřišť ale podle NKÚ odvezl dodavatel na skládku 362,8 metru krychlového železobetonu, městské části přitom vyfakturoval vybourání 3255 metrů krychlových tohoto materiálu. Podobně prý dodavatel fakturoval i v případě víceprací a bouracích prací. "Městská část Praha 11 si nechala z dotací proplatit práce za 10,5 milionu korun, aniž kontrolorům prokázala, že dodavatel tyto práce skutečně odvedl," uvedl NKÚ.
"Budeme to samozřejmě řešit, a to společně s orgány činnými v trestním řízení, je třeba z toho vyvodit osobní zodpovědnost," řekl nový starosta Prahy 11 Jiří Štyler (HPP11). Podle Štylera vítězná firma dokonce nebyla ve výběrovém řízení nejlepší. "Nebyla nejvýhodnější podle parametrů výběrového řízení," dodal Štyler, který byl v minulém volebním opozičním zastupitelem a řadu kroků tehdejšího vedení kritizoval.
Projekt systému pro automatické informování a varování Pražanů prostřednictvím SMS stál 8,6 milionu korun. Žadatel o dotaci v projektové dokumentaci počítal s tím, že po třech letech bude systém využívat čtyři až osm tisíc uživatelů. Po třech letech fungování ho ale využívalo jen 444 lidí. "Náklady na jednoho uživatele přesáhly 19 tisíc korun a byly šedesátkrát vyšší, než autor projektu předpokládal," uvedl úřad.
Kontroloři prověřili 17 projektů 12 různých příjemců dotací celkem za jednu miliardu korun, což je zhruba 19 procent výdajů proplacených v operačním programu Praha-Konkurenceschopnost. Nedostatky našli i v řízení a kontrole programu. Šlo například o údajně nedostatečné oddělení funkcí při kontrole projektů, u kterých bylo příjemcem dotací hlavní město Praha, nedostatečné prověřování, zda nedochází k dvojímu financování projektů, nebo chyby při ověřování žádostí o platbu.
"NKÚ doporučil organizačně oddělit zaměstnance, kteří kontrolují program, od těch, kteří mají na starosti jeho správu a poskytování evropských peněz, případně dokonce dotace z programu čerpají," dodala mluvčí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist