Pravidelný pořad Českého rozhlasu (ČRo) Hovory z Lán, ve kterém moderátor vedl rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem, skončí. Hlavě státu se totiž nelíbilo rozhodnutí vedení ČRo, že pořad se už nebude vysílat živě. K předtáčení chtěl veřejnoprávní rozhlas přistoupit poté, co Zeman v posledním vydání mluvil vulgárně.

Nově začne rozhovory s prezidentem ze zámku v Lánech vysílat rádio Frekvence 1, a to vždy po třech měsících. Pořad se bude jmenovat Prezidentský Pressklub a moderovat ho bude Luboš Xaver Veselý.

Frekvenci 1 si podle informací HN vybral sám Zeman, mimo jiné proto, že s moderátorem Veselým se zná řadu let a několikrát už spolu rozhovory natáčeli.

"Svobodu slova a pluralitu názorů považujeme za základ naší společnosti. Proto jsme nabídku vysílat rozhovory s prezidentem republiky přijali. V demokratické zemi má mít prezident možnost se vyjadřovat a posluchači možnost jeho vyjádření hodnotit," řekl ředitel rádia Frekvence 1 Miroslav Škoda.

Ten si naopak zakládá na tom, že rozhovory se Zemanem budou vysílány v přímém přenosu. "Živé vysílání je základ rozhlasové práce a je to i jediný způsob, jak vést skutečně autentický rozhovor. Proto živé vysílání s prezidentem vítáme," dodal.

Lidé uslyší Zemana na Frekvenci 1 poprvé v neděli 4. ledna v 17 hodin. Posluchači budou mít zároveň možnost se do rozhovoru zapojit posíláním dotazů přes web této komerční stanice.

Hrad už šéfa Českého rozhlasu o svém rozhodnutí informoval. "Generální ředitel ČRo Peter Duhan byl po svém náhlém názorovém obratu informován, že pan prezident považuje za zcela nepřijatelné předtáčení Hovorů z Lán. Zároveň byl generální ředitel zpraven, že vzhledem k postoji, který zvolil, dáme přednost spolupráci s jiným vysílatelem," sdělil HN Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí ČRo Jiří Hošna uvedl, že rozhlasu nepřísluší prezidentovo rozhodnutí komentovat. Zároveň ale připomněl, že předtáčení pořadů je zcela běžné. Například Hovory z Lán s Václavem Havlem se vysílaly ze záznamu.

Moderátor Veselý se už teď na Zemana připravuje. "Samozřejmě, že se těším. Právě ladíme strategii prvního živého vysílání," uvedl.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se