Diplomat Petr Kolář ještě nevěděl, že bude někdy pracovat v Rusku, když jako český velvyslanec ve Washingtonu začal na přelomu let 2008 a 2009 s tamní novou administrativou Baracka Obamy konzultovat novou americkou politiku vůči Moskvě.

„Konkrétně s prezidentovým ruským poradcem v Radě pro národní bezpečnost Michaelem McFaulem a především ohledně protiraketové obrany,“ upřesňuje Kolář.

Právě změna předchozích plánů George Bushe, kdy Obamův Bílý dům celý systém protiraketového deštníku překreslil tak, aby zmírnil odpor Moskvy, byla výchozím krokem nové ruské politiky Washingtonu, takzvaného „resetu“, zásadního pokusu o zlepšení americko-ruských vztahů.

Petr Kolář s resetem souhlasil a silně jej podporoval. „Já jsem tehdy chtěl věřit, že to s Ruskem musíme zkusit po dobrém, když to po zlém předtím k ničemu moc nevedlo,“ vzpomíná Kolář. Teď ale přiznává zklamání a určitou hořkost. Původně doufal, že Západ by mohl dokázat zlomit tradiční nedůvěru Ruska „v liberální západní hodnoty, v NATO a v SŠA“, jak Rusové říkají Americe. Postupně mu prý ale došlo, že „vedeme dialog hluchých“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.