Diplomat Petr Kolář ještě nevěděl, že bude někdy pracovat v Rusku, když jako český velvyslanec ve Washingtonu začal na přelomu let 2008 a 2009 s tamní novou administrativou Baracka Obamy konzultovat novou americkou politiku vůči Moskvě.

„Konkrétně s prezidentovým ruským poradcem v Radě pro národní bezpečnost Michaelem McFaulem a především ohledně protiraketové obrany,“ upřesňuje Kolář.

Právě změna předchozích plánů George Bushe, kdy Obamův Bílý dům celý systém protiraketového deštníku překreslil tak, aby zmírnil odpor Moskvy, byla výchozím krokem nové ruské politiky Washingtonu, takzvaného „resetu“, zásadního pokusu o zlepšení americko-ruských vztahů.

Petr Kolář s resetem souhlasil a silně jej podporoval. „Já jsem tehdy chtěl věřit, že to s Ruskem musíme zkusit po dobrém, když to po zlém předtím k ničemu moc nevedlo,“ vzpomíná Kolář. Teď ale přiznává zklamání a určitou hořkost. Původně doufal, že Západ by mohl dokázat zlomit tradiční nedůvěru Ruska „v liberální západní hodnoty, v NATO a v SŠA“, jak Rusové říkají Americe. Postupně mu prý ale došlo, že „vedeme dialog hluchých“.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se