Budování dopravního terminálu v Havířově na Karvinsku, kvůli němuž hrozilo, že bude zbourán objekt nádraží, se odkládá. Město se rozhodlo ustoupit od smlouvy na poskytnutí evropské dotace určené na spolufinancování rekonstrukce přednádražního prostoru, který byl nedílnou součástí celého projektu výstavby terminálu. Informovala o tom mluvčí magistrátu Eva Wojnarová.

Výstavba nového dopravního terminálu byla společným projektem města a Českých drah, které se měly postarat o přestavbu nádražní budovy, zatímco město mělo řešit právě úpravu prostor před nádražím. Podle původních plánů měla být stavba, která měla spojit vlakovou, autobusovou a osobní dopravu, hotova letos. Měla stát zhruba 200 milionů korun a oba partneři projektu mohli na dotacích získat kolem 118 milionů korun.

Kvůli terminálu měla být ale zdemolována nádražní budova postavená v bruselském stylu, proti čemuž dlouhodobě protestovali zástupci spolku Důl architektury i část odborné veřejnosti.

"Jsme nadšeni, že demolice teď nebude. Samozřejmě že víme, že může ta demolice proběhnout v dalším dotačním období, ale protože ještě nejsou vypsané dotační tituly, tak máme čas a můžeme projekt kompletně změnit," řekla ČTK za Důl architektury Lucie Chytilová.

Podle ní chce Důl architektury nabídnout městu spolupráci. "Chtěli bychom společně s městem pracovat na novém projektu, který by měl zahrnovat rekonstrukci nádraží a hledat i využití budovy," uvedla Chytilová.

Ministerstvo kultury v minulosti opakovaně odmítlo prohlásit budovu nádraží za kulturní památku, naposledy letos na podzim. Národní památkový ústav ale proti rozhodnutí ministerstva podal rozklad. "Podle našich informací se již rozkladová komise sešla, na svém zasedání už i řekla výsledek, zatím čekáme na jeho zveřejnění," podotkla Chytilová.

Podle Wojnarové by v nejbližších dnech měla být podepsána dohoda o ukončení smlouvy o poskytnutí dotace. "Do doby vyjasnění možností financovat rekonstrukci přednádražního prostoru z dotačních titulů následného programovacího období bude další příprava projektu pozastavena s tím, že se město bude soustřeďovat na dopracování souvisejícího projektu rekonstrukce železničního podjezdu místní komunikace U Nádraží. Smyslem tohoto projektu je zvýšení kvality bezpečnosti a komfortu pěších a cyklistů mezi prostorem havířovského nádraží a Šumbarkem," uvedla mluvčí.