Rozpočtové provizorium schválilo i pražské zastupitelstvo. Praha, a stejně tak i městské části, tak nebude moci na začátku roku investovat ani uzavírat dlouhodobé smlouvy. Peníze bude mít prakticky jen na chod města. Město bude také průběžně platit faktury za rozestavěné stavby, jako například tunel Blanka.

K provizoriu musela Praha přistoupit proto, že noví pražští radní po volbách ještě nestihli upravit rozpočet. Praha tak bude každý měsíc operovat s dvanáctinou loňského rozpočtu - ten činil 49,6 miliardy korun. Před zastupitelstvem ho schválila i rada a magistrátní finanční výbor.

Praha bude takto fungovat do chvíle, než zastupitelstvo schválí rozpočet nový. To by podle nové koalice mělo být do konce února. Potom budou moci rozpočet schválit i městské části.

Zastupitelé odmítli projednat zveřejňování smluv

Piráti na čtvrtečním zastupitelstvu předložili také návrh na zpřísnění zveřejňování smluv. Zastupitelstvo se ale odmítlo návrhem zabývat, protože nebyl projednán v magistrátním legislativním výboru. 

Piráti navrhovali, aby byly smlouvy zveřejněny v několika elektronických podobách a aby byly zveřejněny i údaje o jejich plnění. 

Lídr pražských pirátů Jakub Michálek si na svém facebookovém profilu postěžoval, že návrh zaslali všem týden předem s podrobnou důvodovou zprávou, naproti tomu k návrhu o rozpočtovém provizoriu dostávají zastupitelé pozměňovací návrhy před samotným hlasováním. 

Předsedkyně legislativního výboru Petra Kolínská (Trojkoalice) slíbila, že návrh výbor projedná hned v lednu. 

Zastupitelstvo projedná i pražské stavební předpisy

Tomáš Hudeček také navrhl, aby se zastupitelstvo zabývalo pražskými stavebními předpisy. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž ve středu večer oznámilo, že příští týden pozastaví jejich účinnost. Hudeček chce, aby rada rozhodnutí ministerstva odmítla. Spor by pak řešil Ústavní soud. 

Pokud se magistrát proti rozhodnutí ministerstva nepostaví, bude v Praze platit obecná vyhláška. Ta ale například dostatečně neřeší regulaci reklamy v pražské památkové zóně. 

Zatím není jasné, jestli o Hudečkově návrhu bude koalice hlasovat jednotně. Koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD se kvůli zařazení bodu na jednání sešla, na čem se ale dohodli, zatím nikdo neřekl. Zařazení tisku na program nakonec podpořil klub TOP 09 a nezávislých, ODS, piráti, ale i většina členů Trojkoalice kromě jejího lídra Petra Štěpánka a radní Jany Plamínkové.

Pražské stavební předpisy má v gesci nový radní pro územní rozvoj Matěj Stropnický (Trojkoalice). Podle informací HN chce ale ve čtvrtek koalice projednat, zda si problém nevezme na starosti primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Tak také jednala ve středu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou.

Zastupitelstvo zařadilo návrh týkající se pražských stavebních předpisů na konec programu.