Prosazení nového zákona o státním zastupitelství, zavedení registru smluv či ochrana whistleblowerů patří k prioritám vládní koncepce boje proti korupci pro roky 2015 až 2017.

Vláda ji schválila v pondělí. Kabinet zároveň odsouhlasil plán prací v této oblasti pro příští rok.

Koncepce je už pátým vládním strategickým dokumentem v boji proti korupci od roku 1999, dosud prosazené změny ale podle autorů nevedly ke změně společenské atmosféry ani subjektivního vnímání korupce v ČR.

Vláda si klade za cíl zajistit v příštích třech letech zejména výkonnou a nezávislou exekutivu, otevřený přístup k informacím, hospodárné nakládání s majetkem státu a rozvoj občanské společnosti.

V oblasti exekutivy příští rok chystá opatření, která mají pomoci uvést v život zákon o státní službě, který bude účinný od ledna 2015. Kabinet si od zákona slibuje odpolitizování státní správy. Například ministerstvo vnitra by mělo stanovit obsah, rozsah a další náležitosti úřednické zkoušky. Sjednocena by měla být pravidla etiky státního zaměstnance.

Počítá se také s předložením zákona o státním zastupitelství, který má zajistit nezávislost státních zástupců a jejich odpovědnost při vyšetřování trestných činů například stanovením pevného funkčního období pro vedoucí státní zástupce a omezením možnosti jejich odvolání. K tomu musejí být přesně stanovené důvody a rozhodovat o tom bude kárný senát. Státní zástupci by se měli specializovat také na boj se závažnou hospodářskou a finanční kriminalitou a všemi podobami organizovaného zločinu včetně korupce.

Větší přístup k informacím chce vláda zajistit mimo jiné předložením novely zákona o střetu zájmů, která zavede elektronické vyplňování a zveřejňování majetkových přiznání politiků. Majetkové přiznání se bude podávat i ke dni nástupu do funkce. Kabinet chce také zpřísnit systém financování politických stran tím, že zavede limit pro volební kampaně a pro dary.

Chystá se i zákon o centrálním registru smluv, který bude přístupný na internetu, či zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení.

Ministerstvo financí předloží návrh na uzákonění standardů pro nominace zástupců státu do státních podniků včetně stanovení zásad pro odměňování jejich managementu.

Stát podle dokumentu nebude obchodovat s firmami, které mají nejasného vlastníka.

Bude předložen návrh legislativního řešení, pravděpodobně v novele zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Plánuje se rovněž elektronizace faktur pro státní správu a její dodavatele, ale i ochrana oznamovatelů korupce (whistleblowerů). Příští rok by měla být zpracována analýza, která možnosti ochrany navrhne.

Kabinet se chce zaměřit rovněž na problematiku manipulace s výsledky zápasů a na korupci ve sportovním prostředí.

"Manipulace s výsledky je stále ve větší míře využívána organizovaným zločinem, přičemž zisky z této trestné činnosti slouží k financování dalších kriminálních aktivit, jako je praní špinavých peněz, obchod s lidmi, obchod se zbraněmi, drogami atd.," uvádí se v dokumentu.

Česká republika si letos mírně polepšila v žebříčku vnímání korupce ve veřejném prostoru, z loňského 57. místa v celosvětovém pořadí postoupila na 53. místo.

Podle hodnocení mezinárodní organizace Transparency International ale stále končí za většinou svých sousedů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist