Za loňský rok zemřelo v Česku celkem 108 tisíc lidí a 74 procent z nich skonalo buď v nemocnici, nebo v léčebně. Pouze pětina umírala doma. Průzkumy veřejného mínění přitom potvrzují, že téměř každý Čech by chtěl v posledních chvílích ležet ve své posteli, nikoli ve špitálu.

Paliativní péče

Umírání a smrt považuje za normální proces. Smrt ničím neuspěchává ani neoddaluje, mírní bolest a jiné symptomy. Nabízí cestou mobilních hospiců podpůrný systém umožňující člověku žít plně až do konce. Zahrnuje i péči o rodinu nemocného, poradenství. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a další tělesná a duševní strádání. Zahrnuje i kamenné hospice, které fungují jako lůžková zařízení, s některými z nich spolupracují i pojišťovny. Ty, když se někdo rozhodne odejít zemřít domů, proplatí jen služby sestřiček, jež k pacientovi docházejí na pár hodin denně, musí to navíc povolit praktický lékař. Mobilní hospic funguje jako služba kdykoli, ne jen ve stanovený čas.

Doba, kdy to bude snazší, se ale opět vzdálila - protahují se jednání mezi zdravotními pojišťovnami a Českou společností paliativní medicíny, která sdružuje na 150 lékařů specializujících se právě na důstojný odchod ze světa. Jde o start projektu takzvaných mobilních hospiců, tedy že o umírajícího se bude doma starat nejen jeho rodina, ale i lékař a sestřička, a to v podstatě kteroukoli denní dobu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.