Policie v sobotu ráno evakuovala zhruba 1400 lidí z dalších obcí v okolí muničního skladu na Zlínsku, kde se v pátek večer ozval neřízený výbuch. Pyrotechnici totiž v areálu objevili poškozenou budovu, ve které jsou uskladněny granáty. Na její střeše navíc našli zaklíněný dělostřelecký granát, který se po několika hodinách podařilo odstranit.

Pyrotechnici prohlédli okolí budovy. Odpoledne pak padlo rozhodnutí, že se část evakuovaných může vrátit do svých domovů. Další čeká návrat v neděli.

"Pyrotechnikům se podařilo ze střechy budovy číslo 11 vyprostit nebezpečný granát, který ohrožoval okolní obce. Tento granát poté uložili na bezpečném místě přímo v areálu, které je dostatečně vzdáleno od ostatních budov, tak, aby nikoho neohrožoval," řekla novinářům krajská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle dřívějších slov krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka jde o velmi nebezpečnou operaci. Dříve pyrotechnici čekali, dokud se sedm dní z areálu neozval žádný výbuch. Teprve pak do něj vstoupili. Nyní byla však situace vyhrocená. Také vzhledem k evakuaci lidí postupovali rychleji. Do areálu pyrotechnici vjeli obrněným transportérem a hasičskými tanky.

Své domovy museli opustit obyvatelé obcí Vlachovice a Vrbětice, bývalé zbrojovky Vlárské strojírny a vlakové stanice Bohuslavice nad Vláří. Ve Vlachovicích bylo časně ráno postupně přistaveno pět autobusů. Hodně obyvatel ale nečekalo a odjelo vlastními auty, do kterých naložili nejnutnější věci. Policie zároveň uzavřela silnice vedoucí do ohrožené oblasti a nepouští do ní žádná auta.

Obyvatelé Vlachovic a Vrbětic se domů mohli vrátit již v sobotu večer. Lidé z obcí Haluzice a Lipová tak budou moci učinit zřejmě až v neděli. Novinářům to oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po zasedání předsednictva Bezpečnostní rady státu.

Evakuace ve Vlachovicích a Vrběticích byla ukončena v 17:30 a domů mohou jít také lidé z vlakové stanice Bohuslavice. Lidé, kteří se večer nebudou chtít vrátit, mohou zůstat do rána v luhačovických penzionech, do kterých byli ráno převezeni. "U zbývajících obcí je třeba počkat do neděle," uvedl Chovanec, podle kterého pyrotechnici v neděli ráno v areálu prohlédnou ještě jeden objekt a poté padne rozhodnutí o případném návratu zbývajících lidí domů.

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu zasedalo v sobotu odpoledne ve Vlachovicích-Vrběticích. Mimo ministra Chovance se jej zúčastnil i premiér Sobotka, jehož kabinet přislíbil navýšit počet vojáků, kteří hlídají muniční sklad, o 350 mužů. V areálu tak bude působit 450 vojáků.

Předseda vlády současně uvedl, že v plánu nadále zůstává odvoz munice z areálu. "Vláda neopouští strategii budoucího odvozu munice z areálu. Přirozeně v důsledku událostí ten odvoz byl pozastaven a bude obnoven, jakmile k tomu budou podmínky," uvedl. Přislíbil také, že vláda by měla v příštím roce prosadit revizi legislativy o přísnější kontrole nakládání s municí v Česku.

Místní sepisují petici za odstranění munice

Mluvčí zlínských hasičů Libor Netopil ČTK řekl, že ve dvou hotelích v nedalekých Luhačovicích byly zatím ubytovány necelé dvě stovky lidí z evakuovaných obcí. Hodně místních se rozhodlo odjet k příbuzným.

"Máme připravené ubytovací kapacity pro stovky lidí, takže pokud někdo během dne přijede, nebude problém ho ubytovat," uvedl Netopil.

Evakuovaní lidé mají v hotelích k dispozici jídlo a náhradní oblečení. Na místě je i psycholožka. Někteří z místních odjeli na jarmark do Valašských Klobouků. Na náměstí tam také podepisují petici za odstranění munice z areálu nedaleko evakuovaných obcí.

Ve vojenském areálu vyletěly do povětří dvě budovy. První 16. října, druhá minulou středu. Pyrotechnici se v pátek dostali asi 200 metrů od epicentra druhého výbuchu a zjistili, že další budova - označovaná číslem 11 - je velmi poškozená. Na její střeše také našli zmiňovaný dělostřelecký granát.

Ve skladu číslo 12, který vybuchl ve středu ráno, bylo uloženo 12,8 tuny munice. Podle policie to byly dělostřelecké granáty a miny. V prvním vybuchlém skladu bylo asi 50 tun munice. Šlo hlavně o letecké pumy, dělostřelecké granáty a náboje do samopalů. První exploze si vyžádala životy dvou lidí, kteří ve skladu pracovali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist