Dobrovolníci v neziskových organizacích v Česku každoročně odvádějí práci za víc než šest miliard korun. V nadacích, prospěšných společnostech, sdruženích či církevních organizacích odpracují v posledních letech za rok kolem 45 milionů hodin. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu o ekonomických výsledcích neziskových institucí. Na pátek připadá mezinárodní den dobrovolníků.

Podle dat ČSÚ v roce 2012 Češi a Češky odvedli práci za téměř 6,31 miliardy korun. Suma vychází z mediánu hodinového výdělku v nepodnikatelské sféře. V roce 2011 celková částka dosáhla 6,47 miliardy. V roce 2009 byla ještě skoro o 200 milionů vyšší.

Lidé v Česku věnují každoročně ze svého času na prospěšné účely desítky milionů hodin. V roce 2012 to podle ČSÚ bylo téměř 44,69 milionu hodin. V roce 2009 odpracovaná doba dosáhla 46,89 milionů hodin.

Statistika ukazuje, že lidé v posledních letech dávají spolkům, sdružením či prospěšným společnostem stále víc svého volného času. Pomáhají i politickým stranám, ale spíš ve vlnách. Zapojí se obvykle v letech, kdy se konají volby. Zájem naopak opadal o práci ve školských zařízeních.

Podle studie mají jednotlivé státy EU "různé tradice dobrovolnictví". Zatímco v Nizozemsku, Rakousku, Švédsku či Británii se do dobrovolnické práce zapojují víc než čtyři pětiny dospělých, v Česku, na Slovensku, v Polsku či Rumunsku to není ani pětina. V Bulharsku, Řecku či Itálii je dobrovolníkem pak ani ne deset procent obyvatel nad 18 let.

Za komunismu bylo dobrovolnictví povinné

Autoři studie podotýkají, že v zemích střední a východní Evropy byla za komunistického režimu dobrovolná práce více méně povinná. V Česku lidé na brigády chodit museli. Neziskové organizace vznikaly až od roku 1990, tento sektor se tedy stále rozvíjí.

Podle Kateřiny Piechowicz z organizace ADRA výzkumy ukázaly, že někdy už nezištně pomohl každý druhý Čech či Češka a na světě je celkem miliarda lidí, kteří nezištně pomáhají. "Kdyby se všichni dobrovolníci spojili a vytvořili stát, byla by to druhá nejlidnatější země na světě," uvedla Piechowicz. Dodala, že podle propočtů vědců by takový stát představoval sedmou nejsilnější ekonomiku na planetě.

Víc informací o dobrovolnické práci mohou zájemci najít například na stránkách www.dobrovolnik.cz či na webu www.hest.cz. Jen ADRA má v Česku deset dobrovolnických center. Lidé, kteří se sami zapojit nemohou, jí mohou na zajištění práce dobrovolníků přispět. Podrobnosti jsou na stránkách www.mincedenne.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist