Drtivá většina studentů oslovených v průzkumu Studentský barometr, který každoročně provádí poradenská společnost PwC ČR, by ráda pracovala v zahraničí. Třiačtyřicet procent by se v případě zajímavé nabídky odstěhovalo do ciziny i natrvalo. Letošního průzkumu se zúčastnilo přibližně 800 studentů a čerstvých absolventů převážně ekonomických škol, kteří projevili zájem o práci v této firmě.
Celkem by minimálně několikaměsíční zahraniční pracovní zkušenost uvítalo přes 90 procent respondentů. Tento výsledek překvapil i partnera ve společnosti PwC Václava Prýmka. "Ve srovnání se situací před několika lety to číslo poměrně dramaticky roste," poznamenal. Do ciziny podle něj mladé lidi láká vidina širšího spektra pracovních příležitostí. Práci v zahraničí považuje za obohacení člověka a zvýšení jeho šancí při hledání zaměstnání po případném návratu do Česka.
Když si absolventi vybírají budoucího zaměstnavatele, nejdůležitější roli v tom podle tohoto průzkumu třetí rok za sebou hrají odvětví a náplň práce. Studenty zajímá také prestiž značky, dlouhodobá perspektiva zaměstnání a stabilita firmy na trhu. Naopak výše nástupní mzdy není tak důležitá jako například v roce 2010, kdy se umístila na 5. místě v žebříčku kritérií volby zaměstnavatele. Tentokrát byla asi na 8. místě, uvedl Prýmek.
Podnikající studenti: Vzal nám volný čas, vlastní byznys za to ale stojí - čtěte ZDE
Práce snů: Čeští studenti techniky by nejraději pracovali ve Škodě Auto - čtěte ZDE
Studenti se při hledání práce stále více soustředí na konkrétní firmy, nikoliv obecné nabídky pracovních serverů. Více než tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že hledají práci na webu své vysněné společnosti. Důležitou roli hrají osobní reference od známých nebo bývalých spolužáků.
Prodlužuje se také doba, kterou absolventi chtějí u svého prvního zaměstnavatele strávit. "Kolem padesáti procent uvádí rozmezí tří až pěti let, bývalo to spíš kratší," řekl Prýmek. Může to být podle něj dané mimo jiné současnou situací na trhu práce, kdy je možná obtížnější než jindy získat stabilní zaměstnání.
Senior specialistka v oddělení lidských zdrojů Daniela Čapková, která má nábor uchazečů na starosti, v posledních letech vnímá nižší počet i kvalitu absolventů. "I když mají za sebou například zahraniční stáž, tak kvalita jejich angličtiny není tak dobrá," uvedla jako příklad.
Průzkum Studentský barometr firma zveřejňuje pět let, předtím ho prováděla jen pro interní potřeby. Letos byla více než polovina oslovených studentů z pražských univerzit a vysokých škol, přes čtvrtinu tvořili brněnští studenti.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist