Prezident Miloš Zeman v pondělí zahájil návštěvu Kazachstánu, která má být podle místního tisku impulzem k rozvoji spolupráce zejména v energetice, strojírenství a dopravě. Po setkání se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem v hlavním městě Astaně označil Zeman Kazachstán za "zemi hospodářského zázraku". 

Plynnou ruštinou český prezident vyřídil Nazarbajevovi pozdravy od svého předchůdce Václava Klause. S ním se kazašský prezident několikrát setkal, naposledy v roce 2012 v Praze.

Zeman do Kazachstánu přiletěl v neděli večer. Kazachstán podle něj udělal od roku 1999, kdy ho Zeman navštívil, "až neuvěřitelný" pokrok. Český prezident také vyjádřil přesvědčení, že stepní středoasijský stát mimořádně bohatý na suroviny se v budoucnu stane ještě významnějším ekonomickým hráčem.

Zeman Kazachům slíbil zjednodušení vízových procedur potřebných pro cestování do České republiky. Upozornil rovněž na možnost výhodných kontraktů s českým výrobcem nákladních automobilů Tatra, na rozvoj spolupráce v civilním letectví či na využití finančních služeb české společnosti Home Credit, jejímž vlastníkem je skupina PPF. Zeman oznámil, že Nazarbajeva pozval k návštěvě do Prahy.

Kazašský prezident Nazarbajev se vyslovil pro spojení zón volného obchodu Evropské unie a Euroasijské hospodářské unie (EAHU), bezcelního společenství vytvořeného Ruskem společně s Kazachstánem a Běloruskem. Nazarbajev očekává, že Praha tuto myšlenku podpoří.

Nazarbajev, který stojí v čele autoritářského kazašského režimu už téměř čtvrtstoletí, se dokonce odvolal na státnický odkaz českého krále Jiřího z Poděbrad, který se v 15. století pokusil realizovat myšlenku mírové unie evropských panovníků.

"Počítáme s tím, že Česká republika bude hovořit o součinnosti Evropy a Asie," uvedl kazašský prezident. "Naše země mají stejný názor na mnohé světové události," dodal.

Hospodářských styků s Českem si Nazarbajev cení, zejména v oblasti dopravy, vzdělávání a zemědělství. Poznamenal, že Kazaši vlastní budovy v Karlových Varech nebo středních Čechách a k investicím vyzval i české firmy. Využívat podle něj mohou desetileté daňové prázdniny, stát jim také prý vrátí až 30 procent investic.

Společně se Zemanem do Kazachstánu přijelo několik desítek podnikatelů. Jsou mezi nimi například zástupci Škody Transportation, strojírenských podniků, letectví nebo bankovnictví. Se svými kazašskými partnery budou dnes jednat na semináři, během kterého se očekává podpis několika mezifiremních smluv.

Oba prezidenti mluvili i o zahraniční politice, důraz prý kladli na boj proti mezinárodnímu terorismu, mluvili také o krizi na východě Ukrajiny a o protiruských sankcí vyhlášených Evropskou unií a USA odvetou za ruské vměšování. Sankce podle kazašského prezidenta nikomu nepomáhají.

"Evropě ani Rusku užitek nepřinesou. Jen co jsme se dostali z vážné krize z roku 2008, dostali jsme se do ní zas," poznamenal Nazarbajev a dodal, že politika by do hospodářských vztahů zasahovat neměla.

Podle kazašské prezidentské kanceláře se má Zemanova návštěva stát impulzem k upevnění dvoustranné obchodní a hospodářské spolupráce v oblastech nejen dopravy, zemědělství a kultury, ale i strojírenství, energetiky, zdravotnictví a turistiky. 

Zeman se v pondělí setká také s kazašským premiérem Karimem Masimovem. V Astaně prezident zůstane ještě v úterý, poté odletí do Tádžikistánu. Návštěvu střední Asie ukončí ve čtvrtek.

Kazachstán, kde žije silná ruská menšina, dává v hodnocení ukrajinské krize najevo zájem na zachování ukrajinské územní celistvosti a na nedělitelnosti ukrajinského území. Ruskou anexi Krymu Nazarbajev neuznal, sankční kroky Západu ale kritizuje jako opatření s nulovým politickým efektem.

V úterý je v kazašské metropoli očekáván uzbecký prezident Islam Karimov, který měl letos v únoru navštívit Prahu. Proti se však tehdy postavili zástupci nevládních organizací, podle nichž je uzbecký prezident jedním z nejtvrdších světových diktátorů a představitelem utlačovatelského režimu. Únorová cesta se nakonec neuskutečnila a Karimov má údajně Česko navštívit příští rok. Zda se Zeman s Karimovem setká v Astaně, není známo.