Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce. Mírně si pohoršila i vláda; Sněmovna a Senát nikoli. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který CVVM poskytlo ČTK.

Podle hradního mluvčího Ovčáčka důvěra k Zemanovi poklesla kvůli zjitřené atmosféře minulých týdnů, prezident chce proto více mluvit přímo s lidmi, především v krajích.

Průzkum provádělo CVVM v první listopadové dekádě, tedy v době, kdy Zeman čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu a některá vyjádření při návštěvě Číny. Šetření skončilo týden před vypískáním Zemana v Praze na Albertově v den 25. výročí 17. listopadu 1989.

CVVM důvody snížení důvěry v prezidenta nekomentovalo. Uvedlo jen, že to představuje "dramatický pokles o 21 procentních bodů". Největší podíl lidí důvěřoval Zemanovi na začátku jeho funkčního období; loni v dubnu mu věřilo 61 procent respondentů. Také před rokem Zeman zaznamenal značný pokles důvěry na podzim, a to z říjnových 51 na listopadových 39 procent. Nedůvěra v prezidenta nyní vzrostla z říjnových 40 na nynějších 60 procent.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je snížení důvěry v prezidenta důsledkem "zjitřené atmosféry posledních týdnů". "Je to výzva, jak tento trend obrátit," poznamenal. Zeman by podle něj měl více hovořit přímo s občany, aby nebylo pouze na médiích interpretovat prezidentovy výroky. Za nejvhodnější k tomu považuje krajské návštěvy. V prosinci se Zeman chystá do Jihomoravského kraje.

Volby by vyhrálo ANO, za ním je ČSSD. TOP 09 ztrácí, Úsvit by neuspěl - čtěte ZDE

Mírně se podle průzkumu ze 46 na 49 procent zvýšil počet lidí nespokojených se současnou politickou situací. Ddosáhl tak úrovně z března letošního roku. Spokojených lidí ovšem nijak výrazně neubylo, jejich počet se snížil jen z říjnových 18 na nynějších 17 procent. Třetina lidí necítila ani spokojenost, ani nespokojenost.

Vývoj důvěry občanů v některé instituce ČR

Vývoj důvěry v prezidenta Zemana, vládu, senát a sněmovnu mezi lednem a listopadem 2014

Zdroj: CVVM

Vládě Bohuslava Sobotky důvěřovalo počátkem listopadu 45 procent dotázaných, což bylo o čtyři procentní body méně než v říjnu. Stejnou měrou si naopak polepšila krajská zastupitelstva, kterým nyní důvěřuje 44 procent dotázaných. Důvěra v hejtmany se zvýšila dokonce o pět procentních bodů na aktuálních 41 procent.

Sněmovna se těšila stejně jako v říjnu důvěře 34 procent obyvatel. Senátu důvěřovalo 32 procent lidí - o jeden procentní bod si polepšil. Důvěru v obecní zastupitelstva a starosty, kteří se měnili kvůli říjnovým komunálním volbám, nyní CVVM nezjišťovalo.

Důvěra občanů v číslech

 ledenúnorbřezendubenkvětenčervenzáříříjenlistopad
Prezident42 %43 %49 %49 %50 %52 %55 %58 %37 %
Vláda-38 %45 %42 %45 %47 %45 %49 %45 %
Sněmovna25 %31 %35 %32 %34 %35 %34 %34 %34 %
Senát30 %33 %33 %30 %34 %33 %33 %31 %32 %

Zdroj: CVVM