Na prezidenta se vajíčka neházejí, je to nepřijatelná agrese, ale Miloš Zeman by stejně tak neměl mluvit sprostě v rozhlase a neměl by zpochybňovat demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989. Premiér Bohuslav Sobotka to napsal ČTK v SMS zprávě po příletu do Washingtonu v reakci na pondělní protesty proti prezidentu Zemanovi.

Hlava státu by měla společnost spojovat, ne ji rozdělovat, dodal. Prezident a někteří demonstranti si podle něho nemají co vyčítat.

Při pondělním slavnostním odhalení pamětní desky na Albertově demonstranti Zemana vypískali, vyzývali ho k odstoupení a házeli po něm vajíčka a jiné předměty. Stalo se tak za přítomnosti všech prezidentů visegrádské čtyřky a německého prezidenta Joachima Gaucka, kterého vajíčko zasáhlo do hlavy. Projevy ostatních hlav států účastníci slavnosti vyslechli v klidu a odměnili je potleskem.

"Myslím, že pan prezident a někteří demonstranti si v tomto případě bohužel nemají vzájemně co vyčítat. Vajíčka ani cokoli jiného se na prezidenta republiky prostě nehází. To už není svoboda projevu, ale nepřijatelná agresivita. Stejně tak by prezident republiky ale neměl mluvit sprostě v rozhlase a zpochybňovat demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989," napsal Sobotka.

Zeman vyvolal nedávno pobouření vulgárními výrazy, které použil v Hovorech z Lán. V sobotu zpochybnil význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu. Uvedl, že protest byl jednou z x demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti nebyla žádná "krvavá řež". V pondělí se vyslovil proti heroizaci protestu na Národní třídě před 25 lety.

"Dvacáté páté výročí pádu totality by zasloužilo důstojnější připomenutí. Především naše země by si to zasloužila. Věřím, že o tom bude po tom, co se dnes stalo, přemýšlet jak prezident Zeman, tak jeho odpůrci, kteří překročili rozumnou míru protestu," uvedl Sobotka v pondělí v noci z USA.