Důl Karviná zasáhl v pátek před polednem silný otřes. V té době v něm pracovalo dvanáct horníků. Podle prvních informací policie byli dva horníci mrtví, později se počet navýšil na tři. Dalších devět lidí je zraněno. 

K neštěstí došlo při rozšiřování chodby, horníci byli v té době v hloubce 550 metrů. Informaci přinesla Česká televize. 

Epicentrum otřesu bylo v hloubce zhruba 900 metrů pod zemí a otřes měl sílu 3,5 stupně Richterovy stupnice. Řekl to Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Úmrtí tří horníků už potvrdil i mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt. Jejich kolegové utrpěli lehčí zranění, především odřeniny, naraženiny nebo zlomeniny. Všichni už vyfárali z dolu na povrch. 

Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi mrtvými dva Češi a jeden Polák.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl ČTK řekl, že dalších devět horníků ve věku od 34 do 52 let utrpělo lehká, středně těžká až těžká zranění. "V době zásahu zdravotnické záchranné služby byli všichni při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Záchranáři u nich zjistili pohmožděniny i zlomeniny nohou a rukou, hrudníku, poranění páteře a hlavy," uvedl. Sanitky odvezly čtyři muže do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, čtyři do nemocnice v Karviné a jednoho do nemocnice v Havířově.

Tři z pacientů ostravské fakultní nemocnice jsou při vědomí a ve stabilizovaném stavu. U čtvrtého zraněného ještě výsledky prvotního vyšetření neznám," řekl ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Další čtyři jsou v karvinské nemocnici. Její mluvčí Radmila Fleischerová ČTK řekla, že u jednoho muže z dolu jde o lehká poranění. V nemocnici ale ještě nějakou dobu zůstane na pozorování. "Další má středně těžké poranění ruky. Podrobil se operaci," dodala. Další dva pacienti byli do nemocnice převezeni později s lehkým zraněním. Po ošetření byli propuštěni domů.

Mluvčí OKD Síbrt vyloučil, že by za neštěstím stála lidská chyba. Bezpečnostní opatření podle něj byla nastavená správně. "Příroda je ale někdy silnější než my," dodal s tím, že k podobným událostem vždy docházelo a zřejmě docházet bude. 

Otřes byl velice silný a cítili ho i obyvatelé okolních měst. "Na tamní poměry to byl hodně silný otřes. Zaznamenali jsme řadu hlášení. Nejvzdálenější z ostravského obvodu Ostrava-Jih," uvedl Zedník. Dodal, že jej zaznamenali i obyvatelé Havířova či Orlové. Podle něj lidé hlásili, že se hýbe nábytek či pokojové rostliny.

Důl Karviná vznikl sloučením Dolu ČSA a Dolu Lazy a leží 25 kilometrů severovýchodně od Ostravy. 

V provozech OKD letos zemřelo pět lidí. Šestačtyřicetiletý horník zahynul 21. května v podzemí Dolu Karviná v Orlové, při manipulaci s břemenem byl přitlačen k nakladači. Na povrchovém pracovišti Dolu Darkov v Karviné zemřel v noci 5. dubna jednačtyřicetiletý zaměstnanec při výměně lana důlního zařízení. Ve čtvrtek 27. března zahynul dvaačtyřicetiletý horník při závalu v Dole Karviná.

V únoru zemřel šedesátiletý zaměstnanec v areálu úpravny uhlí Dolu ČSM, našli ho mrtvého pod vrstvou uhlí v jednom z naložených vagonů. V srpnu zahynul v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku šestačtyřicetiletý horník. Loni zahynuli v OKD dva lidé, báňští záchranáři, kteří se v podzemí Dolu ČSM zřejmě otrávili při odebírání vzorků ovzduší z uzavřených prostor.