Kandidát na ministra dopravy Dan Ťok (za ANO) dostal ve čtvrtek od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) sadu otázek na priority v resortu, na které má do soboty písemně odpovědět. V sobotu dopoledne se Sobotka s Ťokem znovu sejdou. Novinářům to po společném jednání řekl Ťok.

Podle Ťoka se asi hodinová schůzka nesla v dobré atmosféře. Premiér mu ale nepotvrdil, zda jej jako ministra prezidentovi navrhne.

Bavili se především o tom, jak by měl Ťok, který dosud působil jako šéf stavební společnosti Skanska, čelit případnému střetu zájmů.

"Vysvětlil jsem mu, že je to dobře řešitelné," řekl Ťok. Do sporů, které se týkají Skansky, nebude Ťok vstupovat. Zároveň přeruší veškeré kontakty se zástupci společnosti Skanska.

Podle Sobotky by se ale hlavní pozornost měla soustředit na problémy resortu. Proto chce, aby mu Ťok odpověděl na to, jak si představuje mimo jiné řešení personální situace na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), liberalizaci železničního trhu nebo jak zajistí včasný výběr nového provozovatele mýtného systému. O odpovědích budou v sobotu znovu debatovat.

Prezident Miloš Zeman už přijal demisi ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO), který svůj odchod oznámil ve středu.

Prachař odchází kvůli dlouhodobým potížím v resortu dopravy. Jde o druhou změnu ve vládě Bohuslava Sobotky, první byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky. Bývalý ministr se chce vrátit do privátní sféry.

Už bývalého ministra dopravy v minulých týdnech kritizovala opozice i koaliční partneři mimo jiné za časté personální výměny na Ředitelství silnic a dálnic. Například podle Sobotky nezvládal řešit problémy, které se na ministerstvu kumulovaly.

Prachař působil na ministerstvu dopravy od konce letošního ledna. Během jeho působení se na Ředitelství silnic a dálnic vystřídali čtyři šéfové, z nichž pouze dva byli regulérními generálními řediteli. Personální změny prosadil rovněž v nákladním dopravci ČD Cargo a krátce před svým odstoupením vyměnil i šéfa Českých drah.

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček avizoval, že Zeman se bude chtít s Ťokem před jeho případným jmenováním ministrem sejít. Ptát se ho chce na jeho názory, vize a koncepce. Nový ministr bude muset podle prezidenta řešit mimo jiné urychlení dopravní výstavby. Zemanovi nevadí, že Ťok nepřichází z politiky. Ve středu řekl, že nemá námitky proti úspěšným podnikatelům a manažerům. Termín schůzky se podle Ovčáčka připravuje.

Související