Prezidentské Hovory z Lán budou pokračovat. Český rozhlas však zatím neví, jak se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a Rada ČRo postaví k řadě výrazných vulgarit, které v sobotu v přímém přenosu pronesl přímo prezident Miloš Zeman. 

Prezident mimo jiné v souvislosti se skupinou Pussy Riot uvedl: "Víte, co je Pussy? Kunda. S prominutím v textech této skupiny je kunda sem, kunda tam." Urážlivých a sprostých výrazů Zeman ve svých hovorech pronesl několik.

Obě rady dostaly na vysílání během pondělí kolem stovky stížností.

"Během dneška jsme dostali kolem stovky stížností, což zřejmě překoná všechny rekordy," řekl předseda RRTV Ivan Krejčí. 

Nelze vyloučit, že za tento odvysílaný obsah bude veřejnoprávní rozhlas i potrestán.

Český rozhlas chce ale v rozhovorech se Zemanem v pořadu Hovory z Lán pokračovat. Před příštím dílem, který by se mohl vysílat za několik měsíců, si ale chtějí zástupci rozhlasu promluvit s prezidentskou kanceláří.

"Mohu potvrdit, že pořad nadále vysílat budeme. V komunikaci s prezidentskou kanceláří se ale k poslednímu vysílání Hovorů z Lán vrátíme," uvedl pro HN mluvčí ČRo Jiří Hošna.

Zatím není jasné, jestli se budou rozhovory se Zemanem příště vysílat opět živě, nebo raději ze záznamu.

Hrad: Zeman se chtěl vulgarismy přiblížit svým odpůrcům

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se chtěl Zeman vulgaritami přiblížit svým odpůrcům. Zároveň prý chtěl poukázat na pokrytectví při používání sprostých slov a na to, že jejich využití v minulosti kritiku nevyvolalo.

"Pan prezident se chtěl užitím těchto jadrných výrazů přiblížit myšlenkovému světu svých odpůrců, kteří jsou velmi shovívaví k výrazivu u některých jiných politiků," řekl Ovčáček.

Zeman tvrdí, že v minulosti se podobné výrazy považovaly za "noblesní či případně roztomilé" a celospolečenskou diskusi nevyvolaly. V tom prezident vidí určitou míru pokrytectví, míní jeho mluvčí.