Česká republika nepatří mezi země vytvářející rovné příležitosti pro muže a ženy. Vyplývá to z globálního žebříčku Global Gender Gap Report 2014. Česko letos skončilo na 96. místě, a zařadilo se tak mezi rozvojové země. V Evropě dopadly hůře pouze Turecko a Malta.
Jeden z nejkomplexnějších žebříčků zaměřených na genderovou rovnoprávnost sestavuje Světové ekonomické fórum od roku 2006. Země se v hodnocení umísťují na základě indexu, který obsahuje například přístup ke zdravotní péči, vzdělání, věk dožití či zastoupení v politice a v byznysu.
Žádné zemi se zatím nepodařily rozdíly celkově odstranit. Česká republika dosáhla hodnocení 0,674. To znamená, že za uplynulý rok zmizelo 67,4 % nerovností založených na odlišném pohlaví – postavení žen se tak s muži shoduje ze 67,4 %.
"Je to smutné v mnoha ohledech. Nejde přitom jen o rozdíly v platech nebo podíl žen v manažerských funkcích. Česká republika jen velmi špatně zajišťuje, aby ženy s malými dětmi vůbec našly zaměstnání a mohly pracovat," říká k výzkumu veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Letos se pod drobnohled dostalo 142 zemí. Nejlépe dopadly severské státy – Island obsadil první příčku, Finsko skončilo druhé a Norsko třetí. Naopak na chvostu jsou země jako Sýrie, Čad, Pákistán a poslední místo opět zaujímá Jemen.
Přestože z celkového místa nevychází Česká republika nejlépe, v jednotlivých bodech je situace o poznání lepší. Velice dobře je hodnocen přístup žen ke vzdělání a dostupnost zdravotní péče. Horší to je se zastoupením žen politice a v byznysu.
Česko v žebříčku postupně každý rok klesá. Na začátku měření obsadilo 53. místo, v roce 2010 se propadlo na 65. příčku a loni tuzemsko skončilo 83. Letošní 96. pozice je zatím nejhorší za dobu konání. Výsledek České republiky ovlivnily faktory jako rozdíly mezi mzdami a malé zastoupení žen v politice.
"V této fázi by určitě pomohlo zavedení povinnosti kvót na kandidátní listiny stran a hnutí tak, aby ženské kandidátky měly reálnou šanci objevit se na volitelných místech," nastiňuje řešení předsedkyně České ženské lobby Jana Chržová.
Podle Světového ekonomického fóra mají muži a ženy ve světě nyní téměř stejný přístup ke zdravotní péči a vzdělání, problémem ale nadále zůstávají jejich možnosti v ekonomické a politické sféře. I zde je ale viditelný pokrok. "V oblasti politiky je nyní o 26 procent víc poslankyň, než tomu bylo před devíti lety, a ministryň je dokonce o 50 procent víc," uvádí Světové ekonomické fórum.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist