Do zastupitelstev 50 největších měst Česka se v letošních volbách probojovalo jen 75 kandidátů TOP 09. Tedy téměř o sto méně než minule. Například v pražském zastupitelstvu bude v příštích letech sedět o deset lidí z TOP 09 méně, v Ostravě dokonce žádný a ve Zlíně, kde strana minule volby vyhrála, také ani jeden.

I tak ale měla strana šanci sestavit vládní koalice na řadě magistrátů a radnic. Z 50 největších měst uspěla v 25. Jenže povolební jednání ukazují, že ostatní strany a hnutí s topkou do koalic často nechtějí.

Z oněch 25 měst bude TOP 09 sedět v radě jen na devíti radnicích. Ve dvanácti už dohodly strany a hnutí koalice bez ní. Ve čtyřech dalších, kam se strana také probojovala, se ještě rozhoduje.

Součástí městské vlády bude TOP 09 v Olomouci, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Pardubicích, Mladé Boleslavi, Příbrami, Trutnově, Písku a Litoměřicích. Většinou ale bude mít kvůli slabým volebním výsledkům jen jednoho až dva radní, výjimkou jsou Příbram a Písek, kde získá tři.

Naopak v Praze, Brně, Plzni, Ústí nad Labem, Jihlavě, Děčíně, Jablonci nad Nisou, Prostějově, Táboře, Šumperku, Vsetíně a Valašském Meziříčí, kde strana také několik mandátů získala, ji do koalice nevzali.

Pro TOP 09, kterou oslabil i výsledek senátních voleb, kdy nezískala ani jednoho senátora, je to tak další rána.

Například v Jablonci nad Nisou ale odmítla jít do koalice sama od sebe, i když nabídku měla. "Je tam nedůvěra k partnerství se Změnou, k tomu, jak by to mohlo fungovat. I když se možná mýlíme, ale to ukáže čas," řekla lídryně TOP 09 Zora Machartová. Změna pro Jablonec tak uzavřela koalici s ANO, ČSSD a Novou budoucností.

"Samozřejmě, že je prima, když mají strany zastoupení v koalici. Na druhou stranu i pozice v opozici je pro demokracii mimořádně důležitá. Naši kolegové, kteří jsou zkušení a mají zázemí politické stany, budou silnou opozicí a budou tuto roli výrazně zastávat," okomentovala povolební vyjednávání místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Zatímco v minulém volebním období měla TOP 09 v 50 největších městech celkem 46 radních, aktuálně jich má dojednáno jen 16. Ve čtyřech městech - Teplicích, Liberci, Třinci a Uherském Hradišti - se ještě rozhoduje. Jelikož tam ale strana získala jeden či dva mandáty, nemůže počítat s tím, že by je proměnila v zástup radních.

"Volby ukázaly, že TOP 09 je nyní ve velmi obtížné situaci, kdy musí přesvědčit voliče, že její ideová východiska jsou ku prospěchu jejich i České republiky," oznámila strana po volbách v tiskovém prohlášení s tím, že musí výsledek senátních i komunálních voleb zanalyzovat.

TOP 09 v 50 největších městech Česka:

Podívejte se, kolik bude mít TOP 09 radních a zastupitelů. V posledních dvou sloupcích vidíte, kolik radních a zastupitelů měla v daných městech dosud.

Pozn.: Prázdná pole označují města, kde ještě o složení koalice není rozhodnuto.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se