Více než sedm milionů korun dostane na odchodném dohromady zhruba dvacítka senátorů, kteří v říjnových volbách buď mandát neobhajovali, nebo nedostali potřebnou podporu voličů. Nejvíce připadne místopředsedkyni ČSSD Aleně Gajdůškové vzhledem k tomu, že byla místopředsedkyní horní komory.

"Celkově bude na odchodném vyplaceno 7 183 000 korun," uvedl vedoucí oddělení vztahů s veřejností Tomáš Paták.

Senátorům, kteří skončili, ze zákona náleží pětinásobek jejich posledního měsíčního platu, pokud byli členy horní komory alespoň čtyři roky. Základní měsíční výše platu zákonodárce činí 55 900 korun.

Senátoři bez funkcí tak dostanou 279 500 korun. Týkat by se to mělo například ředitele vrchlabské nemocnice Vladimíra Drymla (dříve ČSSD). Gajdůšková jako první místopředsedkyně horní komory měla základní měsíční plat 116 900 korun. Na odchodném by tak měla dostat 584 500 korun.

Odchodné bude vyplaceno v případě, kdy bývalí senátoři do tří měsíců nenastoupí do jiné zákonem stanovené státní funkce, nebo se nestanou soudci. Nebude se proto týkat ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) s ohledem na jeho vládní angažmá.

Senát dostal do svého rozpočtu na odchodné celkem 9,8 milionu korun. Nevyčerpanou částku vrátí podobně jako v minulých letech do státní pokladny. Při předchozích senátních volbách před dvěma lety vyplatil Senát na odchodném 6,5 milionu korun mezi 18 tehdejších členů horní komory, kteří senátní lavice opustili.