Prezident Miloš Zeman udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva zachránci židovských dětí siru Nicholasi Wintonovi a in memoriam bývalému předsedovi britské vlády, ikoně britského boje proti nacistickému Německu Winstonu Churchillovi. Winton, kterému je 105 let, převzal vyznamenání z rukou hlavy státu na zvláštní ceremonii na Pražském hradě osobně, vyznamenání pro Churchilla převzal jeho vnuk Nicholas Soames.

Kompletní seznam oceněných obsahuje 33 jmen. Mezi nimi jsou zpěváci (Karel Kryl, Lucie Bílá nebo Hana Hegerová), vědci (Dana Drábová a Věra Olivová), ale i "hrdinové všedního dne" jako třeba rekordman v dárcovství krve nebo majitelka rodinné zvonařské dílny.

Slovenský premiér Robert FicoRobert Fico

Řád bílého lva civilní skupiny I. třída – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky

Je slovenský politik a současně premiér, vládě předsedá již druhé volební období. Stál u vzniku nejsilnější a momentálně vládnoucí strany SMER - sociální demokracie. V letošních prezidentských volbách se dostal do druhého kola, ale byl poražen Andrejem Kiskou. Fico zároveň působí jako vysokoškolský pedagog na Právnické fakultě Univerzity Komenského, kde sám získal docenturu. Miloš Zeman a Robert Fico jsou dlouholetí přátelé, v průběhu slovenských prezidentských voleb měl Fico Zemanovu otevřenu podporu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Winston ChurchillWinston Churchill

Řád bílého lva civilní skupiny I. třída – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky

Bývalý britský premiér je považován za jednoho z nejvýznamnějších státníků minulého století. Churchill byl zároveň spisovatel, historik, žurnalista či voják. Jako ministerský předseda v průběhu druhé světové války proslul mimo jiné citátem: „Účelem válčení není padnout za svou zemi, ale přinutit nepřátele, aby padli za tu svou.“ Nezaměnitelným se stal i kvůli své silné závislosti na doutnících a whisky. „Můj denní režim: do 11:00 úřadování v posteli, po obědě hodina spánku, celý den alkohol a doutníky. Tak jsem porazil Hitlera."

Franz Vranitzky

Řád bílého lva civilní skupiny I. třída – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky

Rakouský sociálnědemokratický politik, bankéř, bývalý ministr financí a dlouholetý kancléř. Vranitzky byl druhým nejdéle sloužícím kancléřem Rakouska. Na konci osmdesátých let výrazně ovlivnil směřování své strany SPO, a přispěl tak ke vstupu země do Evropské unie. Byl prvním Rakušanem, který oficiálně přiznal spoluúčast Rakouska na zločinech za druhé světové války.

Nicholas Winton in PragueNicholas Winton

Řád bílého lva civilní skupiny I. třída – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky

Povoláním bankéř, který na začátku druhé světové války zachránil 669 židovských dětí. Využil svých bankéřských konexí a získal dostatek peněz na jejich převoz vlakem do Británie. Zařídil pro ně víza, zdravotní osvědčení a našel i náhradní rodiny. Poslední transport byl zrušen kvůli začátku války. Winton se po válce vrátil ke své profesi úředníka a na jeho činy se na padesát let zapomnělo. Za své zásluhy byl povýšen britskou královnou Alžbětou II. do šlechtického stavu a vyznamenán Řádem britského impéria. Získal rovněž prestižní cenu Pýcha Británie a další vyznamenání obdržel z rukou prezidentů Václava Havla, George W. Bushe, Václava Klause a dalších.

Bescheiden auch bei Entgegennahme des mit 10.000 Euro dotierten Centrope-Preises: KR Eduard Harant (Bildmitte) gab den Preis zu Gunsten des Aufbaus einer historischen Bibliothek im Dr. Karl-Renner-HauEduard Harant

Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy – za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva

Rakouský nakladatel a mediální podnikatel Eduard Harant založil Rakousko-českou společnost. Také podporoval projekt na obnovu rodného domku prvního rakouského prezidenta Karla Rennera v Dolních Dunajovicích. Finančně přispěl i na stavbu pomníku Milady Horákové.

Hana Hegerová měla 20. října v pražském Divadle Hybernia oslavit 80. narozeniny. Koncert se ale rušíHana Hegerová

Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy – za vynikající zásluhy o rozvoj humanity

Hana Hegerová je uznávanou a populární československou šansoniérkou. Účinkovala v divadle Rokoko a Semafor. S kolegy ze Semaforu si zahrála ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Její výjimečná schopnost dramaticky interpretovat text jí přinesla nejen slávu v Československu, ale i v zahraničí. Zazpívala si i v zemi šansonu, když účinkovala ve světoznámé Olympii v Paříži. Od Francouzů dostala i řád komandéra Řádu za zásluhy. Akademie populární hudby ji zapsala do Síně slávy.

Karel_Kryl_we_Wroclawiu_4.11.1989_Karel Kryl

Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy – za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva

Zpěvák, jehož písně zpívaly davy na protikomunistických demonstracích v roce 1989. První desku vydal půl roku po 1968 a song Bratříčku, zavírej vrátka napsal jako spontánní reakci na vpád armád varšavské smlouvy. Proslavily ho zhudebněné veršované pamflety, zpívané básně i hudební invenčnost. Od roku 1969 žil v německém exilu a zpět do Česka se vrátil až na konci listopadu roku 1989. Nové poměry ho nicméně nenaplňovaly uspokojením a své rozčarování nad politickým vývojem a také rozdělením republiky dával veřejně najevo až do konce života. Zemřel ve věku nedožitých padesáti let.

Století Miroslava Zikmunda se v českých kinech hraje od minulého týdne.Miroslav Zikmund

Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy – za vynikající zásluhy o rozvoj humanity

Cestovatel a spisovatel a nerozlučný kolega Jiřího Hanzelky. Za tři roky spolu ti dva  procestovali Afriku a Jižní Ameriku. Z této cesty odvysílali v rozhlase 700 reportáží. Druhou cestu absolvovali už s doprovodem a procestovali Asii a Oceánii. Hanzelka se Zikmundem společně se svojí nesmrtelnou tatrovkou navštívili přes sto zemí, napsali dvacet knih. Po srpnových událostech v roce 1968 nesměli ani publikovat, ani cestovat. Svůj cestovatelský sen si Zikmund tak mohl naplnit až po revoluci, kdy se vydal konečně do Austrálie.

David Beneš, Ivo Klusák, Jaroslav Lieskovan, Libor Ligač, Jaroslav Mevald, Jan Šenkýř

Medaile Za hrdinství – za hrdinství v boji

Pět vojáků zahynulo a jeden (Jaroslav Mevald) byl těžce zraněn v Afghánistánu po sebevražedném útoku v provincii Parwan. Sto padesát českých vojáků střeží tamější základnu v Bagrámu a mají za úkol ji chránit před útoky povstalců. 8. července letošního roku prováděli rutinní kontrolu okolí základny. Atentátník se přimíchal do davu lidí, se kterými vojáci komunikovali. Výbuch zabil celkem 16 lidí a přihlásil se k němu Tálibán. Šlo o nejtragičtější událost v dosavadních zahraničních misích Česka.

Lucie BíláLucie Bílá zpěvačka

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti umění

Jedna z nejznámějších českých zpěvaček, která několikrát získala ocenění Český slavík. Na počátku kariéry zpívala s Alešem Brychtou ve skupině Arakain. Poté se vrhla na sólovou dráhu. Větší popularitu jí přineslo také účinkování v muzikálech jako Bídníci, Drákula, Krysař. Lucie Bílá je spolumajitelkou divadla Ta Fantastika.

top drabova orezDana Drábová

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti vědy

Česká jaderná fyzička absolvovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Pracovala v centru hygieny záření Státního zdravotního ústavu, od roku 1992 byla zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky. Od roku 1996 vykonávala funkci ředitelky Státního ústavu radiační ochrany a od roku 1999 předsedá Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Od roku 2011 je také místostarostkou Pyšel.

Zden k Dub nkaZdeněk Duběnka

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Od devatenácti let, kdy nastoupil na vojnu, začal dobrovolně darovat krev. Jeho železná pravidelnost a odhodlání mu přinesly český rekord v dárcovství krve. V současnosti vzácnou tekutinu daroval již 546krát. Šedesátiletý invalidní důchodce s dárcovstvím nehodlá přestat, dokud bude zdravý.

Ortoped Pavel DunglPavel Dungl

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti vědy

Pavel Dungl před lety nastoupil na ortopedickou kliniku na Bulovce. Zaměřil se na dětskou ortopedii. Postupem let získal mnoho zkušenosti v operativní léčbě dětské kyčle. Jistou dobu pracoval v centru evropské ortopedie, ve Vídni. Po několika letech se stal přednostou kliniky po prof. Matějovském. V roce 1998 byl zvolen do výkonného výboru Evropské pediatrické společnosti, v němž dosud pracuje, a v letech 2004–2005 vykonával funkci prezidenta této společnosti jakožto první ortoped z bývalého východního bloku.

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček přijal 28. listopadu ve své pracovně bývalou poslankyni Sněmovny lidu Federálního shromáždění Boženu FukovouBožena Fuková

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Jen čtyři poslanci Federálního shromáždění v říjnu 1968 hlasovali proti přijetí smlouvy o dočasném pobytu sovětských vojsk v Československu. Jedním z nich byla i Božena Fuková. Kvůli svým postojům byla zbavena mandátu a propuštěna ze zaměstnání. Následovaly výslechy StB. Po revoluci se nakrátko vrátila do parlamentu.

 

Demonstrace ruské opozice proti prezidentskému režimu Vladimira Putina nemají očividně o mnoho větší naděje na úspěchNatalja Jevgenjevna Gorbaněvská

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Ruská básnířka a disidentka jako jedna ze sedmi lidí protestovala v Moskvě na Rudém náměstí proti sovětské okupaci Československa v roce 1968. Za vyjádření nesouhlasu ji sovětská moc poslala do psychiatrické léčebny. Proti sovětské zvůli se stavěla i dál, když demonstrovala proti vyhoštění spisovatele Alexandra Solženicyna. 

Předseda představenstva Škoda Auto Reinhard Jung (vpravo) a bývalý šéf koncernu Volkswagen Carl Hahn (třetí  zprava) si prohlížejí za odborného výkladu šéfa vývoje motorů Škoda Auto Martina Hrdličky (Carl Horst Hahn

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské

Od asistenta ředitele automobilky Volkswagen se vyšvihl až na vrcholný post. V letech 1958 až 1964 se stal šéfem amerického Volkswagenu. V osmdesátých letech se stal předsedou představenstva. Za jeho vedení se německá automobilka stala skutečným světovým hráčem. Volkswagen koupil španělský Seat a českou Škodovku v roce 1990.

ZdenA k JiATA nskAZdeněk Jičínský

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Jako komunistický politik připravoval novou ústavu z roku 1960, přezkoumával okolnosti soudních procesů s "buržoazními nacionalisty", jako byl třeba Gustav Husák. Připravoval i federalizaci Československa. V roce 1969 byl propuštěn z KSČ. V roce 1977 se stal jedním z prvních signatářů Charty 77. Po revoluci kritizoval dělení federace především z ústavního hlediska a prosazoval referendum. Od roku 1996 do roku 2010 byl poslancem.

Anton n KalinaAntonín Kalina

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Kvůli svému komunistickému přesvědčení byl Antonín Kalina po nástupu nacistů k moci uvězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Na konci války nacisté začali likvidovat koncentrační tábory a uvězněné poslali na pochody smrti. Jejich cíl byl právě Buchenwald. Spolu s komunistou Gustavem Schillerem se Kalina snažil soustřeďovat chlapce do jedné části tábora. Zajistil, aby strádali méně než ostatní věznění. Nemuseli třeba pracovat nebo nebyli fyzicky trestáni. Tímto činem zachránil život více než devíti stům židovských dětí. Za to dostal od Státu Izrael titul Spravedlivý mezi národy.

Tiskovka- představenstvo Škoda Mladá Boleslav (ctrip) Ludvík KalmaLudvík Kalma

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské

Ludvík Kalma vedl automobilku Škoda a po jejím převzetí Volkswagenem měl na starosti sbližování nových německých majitelů a českých zaměstnanců. V čele podniku stál od roku 1991 a měl zásluhu na jeho úspěšném začlenění do německého koncernu. Transformace byla úspěšná a firma se vrátila na světové trhy. Kalma tragicky zahynul při autonehodě.

Zdeněk Klanica

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti vědy

V letech 1960 až 1990 působil jako archeolog na výzkumu slovanského hradiště v Mikulčicích, přičemž od roku 1975 byl vedoucím tamních archeologických prací. Podílel se na mnoha nálezech v této lokalitě, včetně sakrálních staveb. Podílel se na přípravě výstav o Velké Moravě a vydal několik monografií o této historické etapě.

George Alois NovakGeorge Alois Novak

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Honorární generální konzul České republiky v Atlantě. Během ruské invaze v roce 1968 utekl do Rakouska, později emigroval do USA. Pracoval jako architekt, v roce 1983 založil stavební poradenskou firmu. Působil v mezinárodních obchodních komorách, zastával také funkci atašé Českého olympijského výboru na letních hrách v Atlantě.

Věra Olivová

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Přední česká historička. Do roku 1970 působila na Katedře československých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, později měla zakázanou pedagogickou činnost. Zabývala se hlavně obdobím první republiky. Za normalizace bylo pozastaveno projednávání její profesury i doktorátu věd. Zázemí našla na katedře etnografie. Vydala například knihu o genezi sportu Lidé a hry. Po roce 1989 se soustředila na práci ve Společnosti Edvarda Beneše, jíž předsedá.

Filip Renč

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti umění

Začínal v 70. letech jako dětská herecká hvězda, později přidal k herectví režii a scenáristiku. Velký ohlas měl v roce 1991 jeho film Requiem pro panenku. Komerčně uspěl s muzikálem Rebelové nebo filmem Román pro ženy podle románu Michala Viewegha. Loni natočil pokračování seriálu Sanitka. Věnuje se také natáčení propagačních kampaní, reklam, hudebních a předvolebních klipů - vytvořil v roce 2006 spoty pro ODS nebo předloni klip pro prezidentskou kampaň Miloše Zemana.

Robert SedláčekRobert Sedláček

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti umění

Jednačtyřicetiletý režisér a scenárista vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. V trilogii Tenkrát zachytil nejdříve okolnosti sametové revoluce, pak rozdělení Československa a nakonec období husákovské normalizace. V roce 2007 natočil portrét Miloše Zemana, tehdy ještě "důchodce z Vysočiny". Předtím stihl zpracovat dokumenty o filozofovi Václavu Bělohradském či slušovickém Františku Čubovi. Kritici chválili například jeho film Pravidla lži nebo seriál České století. Naopak "dvojka" komedie Dědictví s Bolkem Polívkou propadla.
 

Josef Štemberka

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Katolického kněze Josefa Štemberku zastřelilo v červnu 1942 gestapo při vyhlazení Lidic. Nacisté tehdy většinu obyvatel vyvraždili a vesnici srovnali se zemí jako pomstu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Kněze zavřeli vojáci do Horákova statku s ostatními lidickými muži. Všechny popravili, Josefu Štemberkovi nabídli milost, ale on odmítl.

urlJosef Toufar

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Duchovní, český katolický kněz, oběť komunistického pronásledování. Zemřel v necelých osmačtyřiceti letech 25. února 1950 po věznění v nelidských podmínkách a brutálním mučení. Komunistická Státní bezpečnost jej zatkla kvůli kauze takzvaného číhošťského zázraku. Svědci tehdy uvedli, že v kostele, kde farář Toufar působil, se pohnul kříž na oltáři. StB jej obvinila ze zinscenování "podvodného zázraku" a případ využila k propagandě proti církvi. Josefa Toufara komunistický režim nechal pohřbít v hromadném hrobě pod falešným jménem.

Marie Vodičková, Fond ohrožených dětíMarie Vodičková

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí a zakladatelka sítě zařízení s názvem Klokánek, která nahrazují dětem rodinnou péči v případech, kdy skutečná rodina selhala. Fond provozuje mimo jiné krizovou linku či azylové domy. Za dvě desítky let řešil téměř 45 tisíc případů ohrožených dětí a našel náhradní rodinu pro šest stovek obtížně umístitelných dětí. Sama Vodičková má osm dcer.

Leticie Vránová-Dytrychová

Medaile Za zásluhy I. stupně – za zásluhy o stát v oblasti hospodářské

Převzala po svých rodičích slavnou zvonařskou dílnu v Brodku u Přerova, která vznikla v roce 1950 a dnes patří k největším v Evropě. Ručně vyrobené zvony znají v japonské Hirošimě, americkém Texasu, ruském Jakutsku, ale také v Polsku, Rakousku či Austrálii. Největší odbytiště má však firma v Česku a na Slovensku. Dílna osmačtyřicetileté podnikatelky rovněž vyrobila zvony pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist