ODS a ČSSD, které čtyři roky vládly Plzni, se dohodly na pokračování koalice. Mají po deseti mandátech. S nimi budou v koalici ještě KDU-ČSL a Občané patrioti. Hnutí ANO, které těsně před ODS vyhrálo volby, bude s deseti mandáty v opozici s TOP 09 a KSČM. V zastupitelstvu bude mít koalice 27 ze 47 křesel.

Primátorem by měl být dosavadní ekonomický náměstek primátora, lídr ČSSD Martin Zrzavecký (41 let). Současný primátor a lídr ODS Martin Baxa (39 let) bude prvním náměstkem primátora pro kulturu a s ní spojeným projektem Evropského hlavního města kultury 2015. Zrzavecký i Baxa to uvedli v sobotu na tiskové konferenci.

Zatím není stanoveno, kdy bude ustavující jednání zastupitelstva. V radě bude mít ODS čtyři křesla, ČSSD tři, lidovci a Občané patrioti po jednom. V příštích dnech budou strany domlouvat znění koaliční smlouvy a podrobné personální obsazení.

Lídr vítězné ANO Pavel Šrámek v tiskovém prohlášení uvedl, že vznik koalice není překvapením. "Nebyl to souboj pravice a levice ani témat. Vyhrály staré pořádky, které tu koexistují posledních 20 let. Všichni se znají, mají zavedená pravidla spolupráce a fungování," uvedl. Předpokládá, že ANO jako hlavní opoziční strana obsadí pozici v kontrolním výboru.

Nově bude mít rada pět náměstků primátora, o jednoho víc než dosud, jeden z radních za ODS nebude uvolněný, tedy placený. Počet placených politiků se tak nezmění. V radě budou zřejmě pokračovat náměstci Eva Herinková (ČSSD) a Pavel Šindelář (ODS). Herinkové by měla připadnout oblast vzdělávání a sociálních věcí, Šindelářovi zůstane asi post technického náměstka.

Lidovec Petr Náhlík má být náměstkem pro dopravu. Občané patrioti na radního pro sport a rozvoj podnikání nominují útočníka prvoligového hokejového týmu Plzně Michala Dvořáka. Další personální obsazení zatím strany neuvedly. Obdobná spojenectví chtějí vytvořit i v obvodech, kde to bude možné.

Volby v Plzni vyhrála ANO s 17,9 procenta hlasů, ODS měla 17,55 procenta a ČSSD 16,45 procenta hlasů a shodně po deseti mandátech. TOP 09 a KSČM mají pět, Občané patrioti čtyři a lidovci, kteří se do zastupitelstva vracejí po čtyřleté pauze, mají tři mandáty.

Zrzavecký připustil, že původně bylo prioritou vytvořit koalici podle vládního modelu ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Vyjednávání nakonec skončilo hlavně kvůli přístupu ANO jinak. "První důvod je, že jsme se nedokázali s hnutím ANO shodnout ani na způsobu vyjednávání," řekl Zrzavecký.

ČSSD a ANO měly podle něj dohodu o postupu jednání, kterou ANO porušilo. S ODS i s lidovci a Občany patrioty byla prý dohoda i na základě předchozích zkušeností snazší. "Lidsky k těm lidem máme blíž, známe se," uvedl Zrzavecký. Plzeň bude mít sociálnědemokratického primátora po 76 letech.

Šrámek tvrdí, že poslední jednání ANO a ČSSD, kde se mluvilo o prioritě uzavřít koalici na vládním modelu, bylo v pátek dopoledne. Pro ČSSD byla hlavní pozice primátora. "Abych neblokoval jednání a účast ANO ve vládě v Plzni, vzdal jsem se nároku na tento post a nadále jsme požadovali jen tři místa z devíti ve vedení města," uvedl Šrámek. Další jednání prý už nebyla, o dohodě ČSSD s ODS se dozvěděl až dnes z médií.

Podle Baxy byla vyjednávání velmi složitá. ODS sice po 20 letech ztrácí post primátora, výsledek ve volbách i vznik koalice ale považuje za úspěch. "Hrozilo, že bude vládnout ANO bez jakýchkoliv politických zkušeností, s kampaní, která byla stvořena reklamními agenturami a nevycházela ze znalostí Plzně," řekl.