Vítězem voleb v Praze se s 22 procenty stalo ANO, které porazilo TOP 09 o více než dvě procenta. Na třetím místě skončila Trojkoalice (zelení + lidovci + starostové) se ziskem 11 procent. Podobného výsledku dosáhla také ODS a ČSSD. Na magistrátu usednou ještě komunisté (6 procent) a piráti s pěti procenty.

Ačkoliv všechny hlasy budou sečtené až během nedělního rána, na pořadí stran ani procentních ziscích by se už nic měnit nemělo.

V neděli zároveň začnou vyjednávání o koalicích. "S TOP 09 jednat nebudeme," prohlásil už předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Kandidátka ANO na primátorku v rozhovoru pro HN řekla, že bude vyjednávat se silnými stranami. A například lídr ODS Bohuslav Svoboda, jehož strana skončila v Praze čtvrtá, rovnou vzkázal, že s tímto hnutím rozhodně vyjednávat nebude. Zbývá tak jednání s Trojkoalicí, ČSSD a případně s KSČM a piráty.

V Brně vyhrálo také ANO, získalo 20 procent hlasů. O více než dvě procenta tak porazilo vládnoucí ČSSD. Na magistrát se dostalo ještě hnutí Žit Brno s podporou pirátů (12 procent), podobného výsledku dosáhli i lidovci. V zastupitelstvu zasedne také ODS (8 procent), zelení, komunisté a TOP 09 (všichni přibližně 7 procent).

Právě výsledek hnutí Žít Brno překvapil nejvíce. "Je to především úspěch skvělé skupiny lidí, ne jen Hollana. Měli byste skandovat Žít Brno," radoval se lídr Matěj Hollan.

I v třetím největším městě Česka vyhrálo ANO. V Ostravě získalo 21 procent. ČSSD skončila druhá s 16 procenty. Následuje hnutí Ostravak (14 procent), KSČM (13 procent), KDU-ČSL a ODS (po šesti procentech). Například TOP 09 volili jen tři procenta lidí. 

V Senátu uspěly vládní strany

Do 2. kola senátních voleb postoupilo nejvíce kandidátů vládních stran - 19 z ČSSD, devět z ANO a osm z KDU-ČSL.

Je tak jasné, že sociální demokraté neobhájí 23 mandátů. Stejně tak si pohorší komunisté, kteří obhajovali jednoho senátora, ovšem do 2. kola nepostoupil ani jeden jejich kandidát.

Naopak ODS, která teď obhajuje tři křesla, má šanci získat ještě tři navíc. Z 1. kola totiž postoupilo šest jejich kandidátů.

V barvách TOP 09-STAN budou o místo v horní komoře bojovat čtyři lidé, koalice zelených a lidovců má šanci na tři mandáty. Dále postupuje jeden kandidát Strany práv občanů, ODS + Koruny české, STAN, Starostů pro Liberecký kraj a Strany soukromníků ČR.

2. kolo senátních voleb se koná příští pátek a sobotu.

Přišlo méně lidé než minule

Volit do zastupitelstev přišlo necelých 45 procent lidí. To je méně než před čtyřmi lety, kdy jich byla téměř polovina.

Účast v senátních volbách dosáhla téměř 39 procent. 

Podrobné výsledky komunálních i senátních voleb najdete na ihned.cz/volby.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se