K urnám podle zpráv z komisí přišla necelá čtvrtina voličů. Očekává se tak nižší účast než při minulých komunálních volbách, kdy svůj hlas odevzdalo téměř 50 procent lidí.

V sobotu, kdy jsou místnosti otevřené od 8 do 14 hodin, totiž chodívá méně voličů než v pátek.

Během prvního dne odevzdal hlas i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Řekl, že by byl rád, kdyby současní primátoři z jeho strany byli znovu zvoleni do čela velkých měst. "Chceme obhájit Brno a Ostravu a také získat co nejlepší pozici v Praze. Máme velké šance i v Olomouci a Plzni," tvrdí.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který přišel volit mezi prvními, prohlásil, že pro jeho hnutí jsou tyto volby výzvou. „Doufám, že potvrdíme naši pozici, že jsme stabilní součástí české politické scény. Je to další souboj s tradičními politickými stranami," uvedl.

Za největšího soupeře považuje ČSSD, tedy kromě Prahy, kde svádí boj hlavně s TOP 09.

Podle prezidenta Miloše Zemana nebudou mít výsledky komunálních voleb vliv na koaliční vládu. „I když to samozřejmě posílí sebevědomí některých stran a hnutí a u jiných ho naopak zeslabí,“ myslí si.

Spolu s komunálními volbami se v 27 obvodech navíc konají i ty senátní. Nejvíce křesel v horní komoře parlamentu obhajuje ČSSD.

První den voleb sledovaly Hospodářské noviny v on-line reportáži:

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se