Policie prověřuje možnost, že někdo kupčil s hlasy pro komunální volby v Lovosicích na Litoměřicku, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Pavla Kofrová. Nabídku na finanční odměnu údajně dostali obyvatelé ubytovny pro sociálně slabé.

"Mohu potvrdit, že policie prověřuje možné ovlivnění průběhu voleb a maření přípravy voleb v Lovosicích," řekla Kofrová. Dodala, že policisté postupně vyslýchají svědky. Jaké strany nebo hnutí se má údajné kupčení týkat, ale neuvedla. Nabídku na finanční odměnu měli údajně dostat obyvatelé ubytovny v Nádražní ulici. Obývají ji převážně sociálně slabí.

Podnět k šetření policii písemně dala lovosická starostka Lenka Lízlová (ČSSD). "Informace o možném pokusu u ovlivnění voleb se ke mně dostávaly z více zdrojů, proto jsem se obrátila na policii," řekla Lízlová.

Na možné kupčení s hlasy prý vedení města upozornili i zástupci hnutí ANO 2011. "Dostali jsme četná oznámení od sociálně slabých občanů, že jim je od určitých lidí nabízen svoz k volebním místnostem a 500 korun za odevzdání hlasu. Další šetření je věcí policie," řekl Vladimír Hieke kandidující v Lovosicích za hnutí ANO 2011.

Na radnici v posledních dnech zaznamenali zvýšený zájem o volební lístky, které si tam mohou vyzvednout lidé s trvalým bydlištěm na městském úřadu a žijící právě na ubytovně. "Takový zájem není obvyklý, ti lidé si většinou nevyzvedávají ani poštu," řekla mluvčí městského úřadu Jana Hejdová.

Pokus o ovlivnění hlasování nikdo z ubytovny nepotvrdil. "Byla tady policie, ale více se k průběhu vyšetřování vyjadřovat nebudu," uvedl správce ubytovny Petr Škultéty. Návštěvy přicházející za ubytovanými podle něho musejí prokázat svoji totožnost. Většinu lidí prý zná, protože přicházejí opakovaně.

Neziskové organizace upozorňují na to, že kupčení s hlasy se může objevit právě v problémových a sociálně vyloučených lokalitách. Náznaky možného kupčení zaznamenaly například v ústecké čtvrti Předlice. "Informace zatím nemáme potvrzené. Ale mělo by to fungovat odlišně oproti zkušenostem z minulých let, kdy peníze dostávali lidé přímo. Teď je to údajně tak, že peníze dostávají majitelé domů, kteří přimějí své nájemníky, aby hlasovali pro konkrétné stranu," řekl Miroslav Brož ze sdružení Konexe.

O možném kupčení s hlasy v Předlicích se mluvilo už v roce 2010, prokázáno ale nebylo. Nezvykle mnoho hlasů dostalo ve dvou okrscích hnutí Severočeši.cz. V okrsku v předlické základní škole to bylo přes 50 procent hlasů. Celkový volební výsledek Severočechů byl 5,95 procenta, v zastupitelstvu získali dva mandáty.