Australské a kanadské letouny se zapojí do náletů koalice vedené Spojenými státy proti radikálům z hnutí Islámský stát v Iráku. Do Iráku budou také vysláni australští vojáci ze speciálních jednotek. Oznámily to v pátek vlády v Canbeře a v Ottawě.

"Vláda dnes schválila australské nálety v Iráku na žádost irácké vlády a na podporu irácké vlády," řekl australský premiér Tony Abbott v televizi. Kabinet také schválil vyslání australských speciálních sil, aby pomohly irácké armádě v boji proti radikálním islamistům; Australané mají podle premiéra Iráčanům "radit a pomáhat".

Kanadská vláda v prohlášení oznámila, že se připojí k náletům na IS. Požádala parlament o povolení vojenské účasti na operacích v Iráku na šest měsíců s vyloučením vyslání pozemních jednotek. Parlament o tom bude hlasovat v pondělí.

Kromě USA provádějí nálety v Iráku zatím Británie a Francie, dále Dánsko, Nizozemsko a Belgie. V Sýrii se k USA připojilo několik arabských zemí, Francie svou účast v této zemi zvažuje.

Až dosud se působení australského letectva v Iráku omezovalo na dodávky humanitární pomoci či zbraní vládním silám. O chystaném nasazení stíhaček se ale vědělo, v rámci příprav premiér už minulý měsíc vyslal na americkou základnu ve Spojených arabských emirátech 600 mužů a šest bojových letounů. Ale nasazení australských vojáků přímo v Iráku se nečekalo, podotkla agentura Reuters.

Abbott podle BBC uvedl, že se kabinet nerozhodoval snadno, avšak Irák nemůže zůstat osamocen v boji proti radikálům, šířícím "kult smrti". Premiér připustil, že mise potrvá spíše měsíce než týdny. Nasazení v Sýrii se neplánuje. Rozhodnutí kabinetu již nepotřebuje další schvalování v parlamentu.

Australská vláda odhaduje, že po boku radikálů bojuje nejméně 60 Australanů a další stovka je aktivně podporuje ve vlasti.

Islámský stát letos vyhlásil na severu Iráku a Sýrie chalífát. Do boje proti němu se už zapojilo několik zemí. Od začátku roku přišlo v Iráku o život přes 9300 civilistů a zraněno bylo přes 17 tisíc osob, přitom polovina z nich od léta, kdy Islámský stát začal obsazovat irácký sever. Podle odhadu americké tajné služby má hnutí k dispozici kolem 31 tisíc bojovníků.