Do Prahy příští týden zavítá laureát Nobelovy ceny za fyziku Peter Higgs. Prestižní ocenění loni dostal spolu s Belgičanem Françoisem Englertem za předpověď existence nové elementární částice nazvané Higgsův boson. Špičkový britský vědec se v úterý, kdy budou oznámeni noví laureáti Nobelovy ceny za fyziku, setká s novináři. Ve středu vystoupí na přednášce v pražském Kongresovém centru.

Higgs by měl v Praze také navštívit výstavu v hlavní budově Akademie věd, která se věnuje výročí Evropského střediska pro jaderný výzkum (CERN) ve Švýcarsku. Hlavním bodem jeho programu bude ale Evropská konference o nedestruktivním testování, která se v metropoli pořádá mezi 6. až 10. říjnem. Její součástí je i speciální workshop nazvaný Evropský den vědy. Koná se 8. října ve velkém sále Kongresového centra.

Významným bodem workshopu budou dvě mimořádné přednášky světových vědců – právě Petera Higgse a dále Leona Chua. Ten je objevitelem principu nového paměťového prvku, takzvaného memristoru, který v blízké budoucnosti nahradí současné tranzistorové paměti.

Higgs a Englert dostali loni Nobelovu cenu za teoretický objev takzvaného Brout-Englert-Higgsova mechanismu. Higgsův boson, jemuž se někdy v nadsázce přezdívá božská částice, je posledním neprokázaným článkem v takzvaném standardním modelu částicové fyziky. Ten popisuje vlastnosti všech známých elementárních částic a způsob, jakým spolu interagují. Existenci částice předpověděli už v roce 1964.

Přes velmi nadějné vyhlídky není dosud existence Higgsova bosonu s absolutní jistotou prokázána. Výsledky testů, které CERN provedl v letech 2011 a 2012, se s předpokládanými hodnotami shodovaly až z 95 procent. Higgsův boson se hledal v experimentech ATLAS a CMS na Velkém hadronovém urychlovači, známém pod zkratkou LHC. Právě experiment ATLAS sdružuje přes 3000 fyziků z celého světa, mezi nimi i šedesátku českých fyziků a studentů, kteří se na výzkumu podílejí přes 20 let.