Česká republika by podle nového amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira měla pokračovat v navyšování rozpočtu na obranu. Schapiro to řekl poté, co na Pražském hradě předal své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. Vedle obranné spolupráce se s ním bavil o ekonomice nebo energetice. Právě v oblasti jaderné energetiky by podle něj Spojené státy mohly Česku pomoci.

"Jsem rád, že Česko zvyšuje svůj rozpočet na obranu na 1,4 procenta HDP. Jak asi víte, cílem NATO jsou dvě procenta, takže bychom rádi viděli další pokrok v tomto směru," nechal se slyšet Schapiro. Narážel tak na dohodu české vládní koalice, že rozpočet armády do roku 2020 bude odpovídat 1,4 procenta HDP.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Schapiro, který se už dříve nechal slyšet, že bude Česko pobízet, aby zvýšilo své výdaje na obranu, v úterý Prahu pochválil za spolupráci s USA a Evropskou unií při současné krizi na Ukrajině. Česko podle něj se svými spojenci kráčí bok po boku. Zopakoval také postoj Washingtonu, že Rusko musí přestat působit na východní Ukrajině a musí se stáhnout. Klíčovým nástrojem tlaku jsou podle něj protiruské sankce.

I v souvislosti s krizí na východě Evropy je podle amerického velvyslance klíčová energetická bezpečnost. "Jedna z oblastí, kde můžeme pomoci, je spolupráce v jaderném výzkumu pro civilní účely a zajištění jaderné energie," poznamenal. Zmínil také zrušený tendr na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, kterého se účastnila i americko-japonská společnost Westinghouse.

Pro Schapira, který v úřadu nahradil Normana Eisena, má jeho působení v Praze velmi silný emotivní náboj. "Moje matka se zde narodila v roce 1934, byla donucena uprchnout v roce 1939 a našla útočiště ve Spojených státech. Takže je těžké si představit něco více naplňujícího, než se vrátit zpět jako velvyslanec a sedět právě v té ambasádě, jež jí poskytla vízum, které jí zachránilo život."

Schapiro patří v USA k uznávaným obhájcům v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Jako právník se zaměřoval na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy. Práva vystudoval v 80. letech na Harvardově univerzitě, kde byl spolužákem současného prezidenta Baracka Obamy. Tomu Schapiro také vydatně pomáhal s financováním jeho předvolební kampaně, na kterou během let údajně získal až 700 tisíc dolarů, tedy přes 14 milionů korun.

Schapiro nebyl jediným novým velvyslancem, který se v úterý oficiálně ujal funkce. Mezi ambasadory, které Zeman na Pražském hradě přijal, byl i nový zástupce Palestiny Chálid Atraš. Ten nastoupil po Džamálovi Muhammadu Džamálovi, jenž zemřel v lednu při výbuchu semtexu na palestinské ambasádě v Praze. Své pověřovací listiny předali také noví diplomatičtí zástupci Turecka, Finska, Ghany a Norska.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist