Dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do evropských zemí se během nadcházející zimy kvůli bojům na východě Ukrajiny nedají příliš očekávat. Agentuře Reuters to v pondělí řekl český vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Bartuška pochybuje, že přes zimu vydrží příměří uzavřené tento měsíc mezi ukrajinskou vládou a proruskými povstalci. Je tak podle něj pravděpodobné, že boje v určité chvíli dodávky zablokují, i kdyby se Kyjev a Moskva dohodly na obnovení dodávek pro Ukrajinu.

"Řekl bych, že by bylo bláznovství očekávat tuto zimu v tranzitu plynu přes Ukrajinu situaci jako obvykle," řekl Bartuška. "Podle našeho základního scénáře tuto zimu žádný plyn tranzitem přes Ukrajinu téct nebude," dodal.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Rusko v červnu zastavilo dodávky plynu Ukrajině kvůli sporu o ceny v situaci, kdy Moskva podle Kyjeva a Západu podporuje vzbouřence na východě. Tranzit přes Ukrajinu na západ nicméně pokračuje, i když ruský monopolní vývozce plynu Gazprom v posledních týdnech dodávky některým zemím střední Evropy přes Ukrajinu podstatně snížil.

Česko dokáže s absencí tranzitu plynu přes Ukrajinu žít

Bartuška konstatoval, že Češi si vzali ponaučení z rusko-ukrajinského sporu z počátku roku 2009, kvůli němuž prudce klesly ruské dodávky plynu do Evropy.

Česko vybudovalo plynovodní přípojky a zásobníky, díky kterým má přístup na západní trhy a k ruskému plynu z plynovodu Nord Stream přes Baltské moře a Německo.

"Pro Českou republiku je absence tranzitu plynu přes Ukrajinu něco, s čím dokážeme žít," řekl zmocněnec. Podle něj ale mohou mít velké problémy některé země na jihovýchodě Evropy, zejména Bulharsko a Maďarsko, a ze zemí mimo Evropskou unii také Moldavsko a Srbsko.

Ukrajina a Rusko se v pátek předběžně dohodly na zaplacení části ukrajinského dluhu za plyn z Ruska a na zajištění dodávek ruského plynu v letošní zimě. V sobotu ale Gazprom varoval před narušením ruských dodávek do Evropy přes Ukrajinu během této zimy a odůvodnil to nízkým stavem ukrajinských zásob. Naznačil tak, že Ukrajina se zřejmě bude pokoušet čerpat z tranzitních dodávek.

Podle Bartušky páteční dohoda mnoho neznamená. "Tranzit přes Ukrajinu nemůžeme očekávat jednoduše proto, že to, co se děje, není energetická krize, ale faktická válka," řekl.

Úplné zastavení ruských dodávek plynu do Evropy podle Bartušky tak pravděpodobné není, protože by to těžce poškodilo pozici Ruska u jeho velkých západoevropských zákazníků.

"Asi by to znamenalo pro Evropu velké těžkosti jednu nebo dvě zimy, ale byl by to také konec ruského plynu v Evropě, řekl bych, že na celou generaci," uvedl zmocněnec.

Česko ročně spotřebovává 7 až 8 miliard krychlových metrů plynu a nyní má své zásobníky naplněné z 99 procent, což představuje 3,3 miliardy kubíků.

Podle Bartušky by to na zimu při některých nouzových opatřeních mělo stačit, uzavřel pro agenturu Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist