Centrální registr administrativních budov (CRAB) už je plný z 95 procent. Pokud se podaří systém rozjet naplno, ušetří stát podle ministerstva financí až 190 milionů korun ročně. 

V registru mají být zapsány všechny budovy, které státní instituce vlastní i které využívají, tedy samy pronajímají nebo jsou v nich v pronájmu. Díky tomu chce ministerstvo nabídnou úřadům pronájmy ve státních budovách nebo nepotřebný majetek prodat.  

V tuto chvíli už je zaevidováno téměř 3700 objektů, uvedla v pondělí Kateřina Arajmu, ředitelka ÚZSVM v Praze. K tomuto číslu ale vedla dlouhá cesta, protože státní instituce dlouho výzvy k vyplnění registru neposlouchaly.

Podle Arajmu se ukazují například výrazné rozdíly v placení nájemného. Zatímco státní instituce platí v průměru 1400 korun za metr čtverečný, od svých nájemníků vybírají o třetinu méně. 

Dlouho byly údaje v registru minimální, ministr financí Andrej Babiš (ANO) proto v dubnu vyzval úřady, aby je doplnily. Podle rozhodnutí vlády měl být systém naplněný ke konci června. Protože i to státní úřady nesplnily, byla lhůta prodloužena do konce srpna.

Registr byl přitom spuštěn už v říjnu 2012. Z 461 institucí, které měly podklady do 1. července 2013 dodat, mělo na začátku dubna letošního roku splněno 199 z nich. 

"Pravidelně kolegy na vládě vyzývám, aby své podřízené motivovali, aby s tím něco dělali," uvedl Babiš. Nakládání s majetkem státu je podle něj příliš zbyrokratizované. Jen ministerstvo financí sídlí na sedmi místech a další budovy mají například finanční úřad nebo celní správa. "Kdybychom postavili novou budovu na našem pozemku v Letňanech, tak bychom z toho mohli udělat skvělý hotel," uvedl Babiš. 

Organizační změny na úřadě pokračují

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) čekají další velké změny. Babiš v pondělí představil jeho nového ředitele Františka Dittricha, který bude mít za úkol dokončit probíhající reorganizaci. Od listopadu proto bude zrušeno 18 okresních pracovišť ze současných 69. Dittrich by chtěl nakonec počet pracovišť snížit až na polovinu. 

Kromě toho se promění i systém řízení z třístupňového na dvoustupňový. "Máme celkem 81 pozic ředitelů, stačilo by do budoucna 14," uvedl Dittrich. Zároveň chce koncentrovat pracovníky do větších kolektivů, tedy snížit počet oddělení, kde by ale bylo více pracovníků.

ÚZSVM zastupuje Českou republiku v právních sporech týkajících se majetku státu. Úřad tak vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. ÚZSVM rovněž jedná v právních sporech ve věcech majetku, s nímž sám hospodaří.

Související