Nejlepším primátorem v Česku je Petr Beitl z Jablonce nad Nisou, mezi starosty toto ocenění získali třeba šéf radnice Havlíčkova Brodu Jan Tecl nebo starostka městské části Praha 2 a poslankyně za ODS Jana Černochová.

Nejlepší starosty a primátory z let 2010 až 2014 v úterý na Pražském hradě vyhlásil Svaz měst a obcí ČR. Prezident Miloš Zeman při této příležitosti starosty označil za sůl země a za základ skutečné politiky.

V prvním ročníku soutěže svaz ocenil celkem 18 představitelů samospráv ze 300 nominovaných. Nejlepší starosty vyhlásil v každém ze 14 krajů a k nim odborná porota ještě vybrala nejlepšího primátora. Tím se stal Petr Beitl z Jablonce, který úspěch v soutěži vnímá jako ocenění práce nejen své, ale i kolegů z rady, zastupitelstva a také úředníků.

Výsledky soutěže

Nejlepší primátor 2010-2014

Petr Beitl - Jablonec nad Nisou

Cena veřejnosti

nejlepší starosta obce do 500 obyvatel - Václav Novák (obec Senice)

nejlepší starosta obce nad 500 obyvatel - Zdeněk Valenta (obec Březno)

nejlepší primátor - Jan Mareš (Chomutov)

Cena předsedy Dana Jiránka za mimořádný přínos Svazu měst a obcí ČR

Josef Bezdíček - obec Čermná nad Orlicí

Karel Smutný - městys Klenčí pod Čerchovem

"Byl bych rád, kdyby ocenění pomohlo i samotnému Jablonci a vneslo trochu optimismu do předvolebního marasmu. Aby se různé skupiny dívaly na město s nadhledem a hledaly i jeho krásy," dodal. Beitl je prvním jabloneckým primátorem, statutárním se město se 46 tisíci obyvatel totiž stalo teprve v březnu 2012.

Tři vedoucí radnic si navíc odnesli cenu veřejnosti a dva ocenění předsedy svazu Dana Jiránka za mimořádný přínos svazu.

"Starostové jsou sůl země a právě z jejich základu vzniká skutečná politika," prohlásil Zeman na adresu šéfů měst a obcí v zaplněném Španělském sále. Ti nejúspěšnější by podle něj měli kandidovat v krajských, senátních nebo parlamentních volbách. "Pouze ten, kdo dokázal úspěšně řídit město, obec nebo kraj, je hoden toho, aby se pokusil úspěšně řídit stát," soudí prezident.

V úvodním projevu připomněl, že starostové jsou pod mnohem těsnější kontrolou občanů než celostátní politici a většina jejich činů také nemá tak dlouhodobé důsledky, aby za ně nenesli odpovědnost už během funkčního období. "Jsou samozřejmě výjimky, jako je tunel Blanka nebo Opencard. Ale to jsou výjimky hodné opovržení," uvedl prezident.