Současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO) se nakonec stane eurokomisařkou pro oblast justice, spotřebitelské politiky a otázky rovnosti pohlaví. Ještě ve středu dopoledne přitom Radiožurnálu potvrdily tři vysoce postavené zdroje, že se stane komisařkou pro regionální rozvoj.

Oficiální závěr jednání oznámil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu v poledne. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament.

Juncker připomněl, že jeho tým se bude muset vypořádat se složitou geopolitickou i hospodářskou situací. "Myslím, že pro to mám ten správný tým," prohlásil.

"Rozhodl jsem se udělat některé změny a zatřást s věcmi," poznamenal Juncker. Prvním místopředsedou komise tak bude Frans Timmermans z Nizozemska, který bude odpovídat za zlepšení regulačních pravidel, vztahů mezi evropskými institucemi a právní otázky.

Jourová odstoupí z pozice ministryně

Jourová po veřejném slyšení v Evropském parlamentu podá demisi na ministerský post, i kdyby nakonec do Evropské komise neprošla, uvedla v rozhovoru pro Radiožurnál. Podle ní by ani předseda ANO Andrej Babiš nechtěl mít ministryni, která zklamala v takto významném momentu. S Babišem chce ještě vše probrat, aby předání resortu bylo včas a hladké.

Jourová už dříve uvedla, že by na své pozici ráda viděla svou náměstkyni Kláru Dostálovou. Babiš zatím na návrh na jmenování Dostálové nereagoval. "Dostálová by byla dobrá volba a znovu mu to budu říkat," uvedla ve středu Jourová.

Babiš považuje portfolio spravedlnosti za neúspěch a zklamání. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se kvůli němu chce ptát premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na to, jak vyjednávání s unií probíhala. Opozice mluví o diplomatické prohře. Česko dlouhodobě usilovalo o některou ze silných ekonomických oblastí.

"Považuji to za neúspěch, je to zklamání, myslel jsem, že dostaneme lepší portfolio," uvedl Babiš. Na otázku, jestli Česko nemělo vyjednávat jinak, pak odvětil: "Zeptejte se pana premiéra, jak vyjednával, já jsem nevyjednával."

Právě ministerského předsedy se chce ptát Bělobrádek, kterého středeční oznámení také překvapilo. "Samozřejmě jsem očekával, že se podaří vyjednat našim vyjednavačům silnější pozici, ale ještě není vše uzavřeno," řekl novinářům s tím, že věc nemusí být zcela definitivní. Premiéra se chce ve středu na jednání vlády ptát na postup při vyjednávání i na to, jak pokračují debaty o pozici Čechů v kabinetech jiných eurokomisařů.

Zpráva okamžitě také vyvolala reakci na Twitteru:

Jourová chtěla regiony

Pro Jourovou se snažila vláda vyjednat resort regionálního rozvoje a čerpání fondů. Toto portfolio v dosluhující komisi připadlo Rakousku, které o něj původně také projevilo zájem.

Jourová se už na začátku srpna sešla s ředitelem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem. Po setkání tehdy uvedla, že si věří, že má velkou šanci vést v příští Evropské komisi právě regionální rozvoj.

V médiích se minulý týden také objevila informace, že by Jourová měla naopak vést portfolio dopravy a vesmíru. S informací přišel server Euractiv, který sleduje dění v Evropské unii.

Na konci září pak Jourová bude muset obstát před europoslanci příslušného výboru při takzvaném grilování, které si v mírnější formě vyzkoušela už před českým sněmovním výborem pro evropské záležitosti. Pokud jí europoslanci dají zelenou a Evropský parlament schválí celou Junckerovu komisi, ujme se Jourová nové funkce na počátku listopadu.

10000000000006DA000004D9B4C741F1

Současně s přípravou na novou funkci dává Jourová dohromady i svůj tým nejbližších spolupracovníků. Bývá složen ze šesti až osmi osob, z nichž polovinu si může přivést z rodné země a zbytek tvoří úředníci z ostatních členských zemí. Jourová už dříve uvedla, že vedle náměstka Brauna si s sebou do Bruselu vezme svou dosavadní mluvčí Burketovou a ještě jednu spolupracovnici z ministerstva.

Své experty jí do týmu navrhly také zbylé dvě koaliční strany: KDU-ČSL nabídla svého neúspěšného kandidáta z voleb do Evropského parlamentu Eduarda Huliciuse, a ČSSD dokonce čtyři své odborníky na evropskou problematiku. Podle dohody v koalici si Jourová z nich může vybrat členy svého kabinetu, ale nemusí.