Společnost RWE před nadcházející topnou sezonou naplnila veškeré své podzemní zásobníky zemního plynu. Učinila tak o měsíc dříve, než bývá obvyklé.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je díky tomu Česká republika významně připravena na možná rizika v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Ministr to řekl na úterním setkání se zástupci RWE v Hájích na Příbramsku.

Přerušení dodávek plynu z Ruska podle něj není v současnosti pravděpodobné, nelze ho však vyloučit.

Mládek poukázal na to, že zemní plyn je důležitou částí energetického mixu České republiky. "My se musíme starat o to, kolik ho máme připraveno na zimu, protože situace na Ukrajině je dramatická. Zatím se nepodařilo úplně ukončit občanskou válku a alternativa, že se bude opakovat rok 2009, není zcela vyloučena," připomněl ministr někdejší problémy.

Podle jednatele RWE Gas Storage Lubora Veleby je na tom ale Česko nyní lépe, protože vznikly nové přepravní soustavy a investovalo se od té doby kolem čtyř miliard korun do rozvoje skladovacích kapacit.

Veleba uvedl, že k dřívějšímu naplnění zásobníků, které slouží především k vykrytí spotřeby v chladných zimních měsících a zároveň zvyšují energetickou bezpečnost země, přispěly příznivé ceny v létě i minulá mírná zima, díky níž se nevyčerpalo tolik plynu.

Mluvčí RWE Martin Chalupský doplnil, že společnost samozřejmě sledovala, jaká je situace mezi Ruskem a Ukrajinou, a zastavila například plánované opravy na zásobnících nebo omezila činnosti, které nebyly nutné.

Mládek v této souvislosti uvedl, že vždy tlačil na to, aby česká plynárenská soustava byla kvůli Ukrajině připravena na možná rizika. Ministr připomněl, že kdyby Rusko měsíc neexportovalo plyn, nepředstavovalo by to žádná omezení. Pokud by ale tato situace trvala půl roku, plyn by mohly odebírat v podstatě jen domácnosti.

"Jsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn přes Ukrajinu, ale nejsme připraveni na variantu, že nepůjde plyn z Ruska vůbec ani těmi alternativními přepravními cestami," upozornil.

Před třemi týdny se Mládek sešel s ukrajinským velvyslancem kvůli informacím médií, že ukrajinský parlament schválil zákon, který dává tamnímu prezidentovi plnou moc zastavit dodávky plynu nebo ropy. Velvyslanec ho prý ujišťoval, že se tak nestane, ale žádnou garanci ukrajinské vlády Mládkovi nedal.

Naopak potvrdil znepokojivé zprávy, že Ukrajina zvažuje možnost, že bude prodávat ruský plyn na ukrajinsko-ruské hranici a evropský odběratel se bude muset starat o to, jak ho přepraví. V takovém případě by Česko podle Mládka zřejmě odebíralo plyn z plynovodu Gazela, a nikoli z ukrajinsko-ruské hranice.

Podle zástupců RWE je nyní zcela naplněno všech šest podzemních zásobníků, jež společnost v Česku provozuje. Na území republiky je tak nyní k dispozici objem zemního plynu rovnající se 40 procentům celkové roční spotřeby. RWE provozuje 92 procent z celkové tuzemské skladovací kapacity a v jejích zásobnících je 2,7 miliardy metrů krychlových zemního plynu.