Evropská unie není podle vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) úspěšná ve vyjednávání v rusko-ukrajinském sporu.

Dosavadní protiruské sankce nezabraly, řekl v pondělí Babiš novinářům po zahájení kampaně pro senátní a komunální volby. Dodal, že preferuje diplomatická řešení.

Česká republika by podle Babiše měla jako součást unie a NATO vystupovat jednotně. Také by měla poskytnout Ukrajině humanitární pomoc, například ve formě polní nemocnice, uvedl šéf ANO.

"EU není úspěšná ve vyjednávání tohoto sporu. Jakékoliv sankce nebyly úspěšné, preferuji diplomatickou cestu, je potřeba najít řešení," řekl Babiš.

"Dělejme sankce, které mají účinek, abychom přinutili Rusko k nějakému řešení a zastavení agrese," doplnil.

Dopad sankcí na českou ekonomiku se podle Babiše někdy přeceňuje. "Stát nemůže dopředu akceptovat stížnosti firem, které jsou bezvýznamné. Export 300 milionů potravin je skutečně bezvýznamná záležitost pro naši ekonomiku," řekl.

Ministerstvo zemědělství dříve uvedlo, že čeští vývozci zemědělských komodit a potravin kvůli sankcím na vývoz do Ruska přijdou do konce roku na tržbách až o 300 milionů korun.

Ke zpřísnění protiruských sankcí se o víkendu rezervovaně vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj je jedinou cestou z ukrajinské krize mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Sankce podle premiéra přínos zatím nemají a Česko si vyhradilo právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit.

"Vyhradil jsem si právo s některými částmi toho návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správné, aby Evropa šla tímto směrem," prohlásil Sobotka. Návrh komise podle premiéra vláda prostuduje, zanalyzuje jeho dopady na českou ekonomiku a poté ho projedná.

Sobotku za to kritizovala opozice, pro zpřísnění sankcí se vyjádřil i šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Opoziční TOP 09 a ODS chtějí kvůli Sobotkovým výrokům dokonce svolat mimořádnou schůzi sněmovny. Premiérovy postoje jsou podle nich nepřijatelné a poškozují Česko.

Babiš Sobotkův názor v pondělí přímo komentovat nechtěl. Na adresu Bělobrádka ale řekl, že by neměl napadat premiéra, když nejsou známy detaily, když se neví, co přesně se na víkendovém summitu unie dělo.

Postoj k sankcím by se podle Babiše měl řešit v koalici.

Summit EU rozhodl o tom, že Evropská komise společně s diplomaty navrhne další přitvrzení protiruských sankcí. Vláda by o nich mohla jednat už ve středu. Za kontraproduktivnost kritizovalo sankce i Slovensko. USA krok Evropské unie uvítaly.