Rozhodnutí zemí EU, aby jejich jednáním od prosince trvale předsedal Donald Tusk z Polska, je podle českého premiéra Bohuslava Sobotky úspěchem spolupráce zemí Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a také potvrzením její váhy jakožto evropského aktéra.
Polský premiér Tusk byl na post unijního "prezidenta" zvolen v sobotu na summitu Evropské unie, který také rozhodl, že evropskou diplomacii povede Federica Mogheriniová z Itálie.
"Vítám, že strategie České republiky byla úspěšná. Prosadil se kandidát, kterého jsme navrhli a podporovali," uvedl Sobotka v prohlášení pro média. Od počátku vyjednávání podle něj Praha trvala na tom, aby se na jedné z vysokých pozic objevil zástupce takzvaných nových zemí EU, tedy států ze středu a východu unie.
Sobotka se přitom v minulosti přímo pro polského premiéra jednoznačně nevyjadřoval a hovořil obecně o zájmu, aby jednu z pozic měl východoevropský politik. Na letním unijním summitu naopak připustil podporu Tuskovu krajanovi a polskému ministrovi zahraničí Radoslawu Sikorskému pro vstup do čela evropské diplomacie. Tu ale nakonec povede Italka Federica Mogheriniová.
Právě kvůli potřebě najít kompromis vyhovující několika hlediskům trval výběr vhodných osob pro "top" unijní posty řadu měsíců od květnových voleb do Evropského parlamentu. Potřeba bylo vyvážit zájmy nových a starých zemí z východu a západu světadílu či zastoupení zemí ze severu i jihu.
Dalšími rozměry v diskusích, které řídil dosavadní předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, byla potřeba rovnováhy mezi levicovými a pravicovými politiky a také dostatečného zastoupení žen.
Výsledkem je tedy rozhodnutí vybrat liberála Tuska z Polska a italskou levicově orientovanou Mogheriniovou. Tusk se stal také hlavou jednání euroskupiny.
Další významné unijní funkce už jsou obsazené – budoucím předsedou Evropské komise bude konzervativní lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker a v čele Evropského parlamentu nadále stojí sociální demokrat Martin Schulz z Německa.
Český europoslanec Jan Zahradil z ODS personální rozhodnutí summitu komentoval poznámkou, že ač lze nominaci politika ze střední či východní Evropy uvítat, je Tuskova funkce v zásadě formální a tomu také odpovídá její vliv. Výběr "málo známé" Mogheriniové zase podle Zahradila ukazuje, že rozhodování o zahraniční politice si v rukou chtějí ponechat členské země EU.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist