Skupina proti daňovým únikům Kobra v půlce srpna zabránila podvodu s palivy za 650 milionů korun. Podobné výkony ministerstvo financí očekává i od další speciální skupiny, která při něm teď vzniká. Tentokrát bude sestavená z auditorů. Na rozdíl od Kobry, která hlídá příjmy státu, se zaměří na veřejné výdaje – tedy například na zakázky či státní dotace.

"Auditoři budou postupovat podle jednotných pravidel, díky čemuž zvládneme odhalit velké věci se stejným počtem lidí," tvrdí první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht.

Ministerský odbor kontroly pod sebe převede auditory, kteří už pracují pod Generálním finančním ředitelstvím. Od října začne s prvními šestaosmdesáti, příští rok se přidá dalších 202. "Sedět budou dál na finanční správě. Rozdíl je v tom, že teď dělá dvě stě lidí dvě stě drobností. Jeden kontroluje odbahnění rybníka, druhý cyklostezky, třetí třeba dotace na mléko do školek. A z toho nevznikají data, která se dají porovnávat," vysvětluje Wagenknecht.

Dnes podle něj existuje plno dílčích dat, ale z kontrol, které nepostupovaly podle stejných pravidel a necílily na jeden problém. "Odhalovala se tak dílčí pochybení, ale ne systémové problémy. Dokážeme přijít na miliardy namísto milionů," doplňuje s tím, že jde o další opatření, jak najít úspory v hospodaření státu.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se