Vláda ve středu schválila strategii dočerpání peněz z EU u jednotlivých operačních programů. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že mimo jiné navrhuje přesun peněz v rámci operačních programů s cílem uvolnit více než 6,5 miliardy korun tam, kde jsou připravené a kvalitní projekty.

Náměstek ministryně pro místní rozvoj Daniel Braun přitom dříve ve středu řekl, že Česká republika by za letošní rok mohla nedočerpat evropské peníze v objemu až 24,4 miliardy korun.

"Za všechny operační programy musíme avizovat nedočerpání v roce 2014 v rozmezí 18,6 až 24,4 miliardy korun," uvedl první náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun s tím, že to může být i více.

Premiér Sobotka uvedl, že ztráta 24 miliard korun je pesimistický scénář. "Jsem ale pevně přesvědčen, že ministři přijmou taková opatření, aby se tento scénář nenaplnil," uvedl. Největší ztráty podle něj hrozí v programu Životní prostředí a programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Ministryně Věra Jourová po jednání vlády doplnila, že fakticky by ztráta mohla být kolem 12 miliard korun.

Kvůli loňské intervenci ČNB a následnému oslabení koruny vůči euru mají sice Češi podle ministerstva pro místní rozvoj k dispozici více peněz, na tuto změnu ale již nemohly některé řídící orgány reagovat.

"To je, jako když přijde bohatý strejda a dá vám v listopadu poukaz na letní dovolenou. Když ty peníze přijdou pozdě, tak už s tím nemůžete nic dělat," řekla Jourová.

Ministerstvo uvádí, že nejvíce ohroženy ztrátou jsou Operační program Životní prostředí (10 miliard), Integrovaný operační program (2,2 miliardy), OP Výzkum a vývoj pro inovace (9,8 miliardy), Regionální OP Severozápad (1,6 miliardy) a OP Praha-Adaptibilita (0,9 miliardy).

Ministryně Jourová uvedla, že za poslední tři měsíce byly schváleny projekty za 30 miliard korun a proplaceny byly projekty za téměř 20 miliard korun. "Kdyby fungovaly takto programy před námi, nebyl by žádný problém," řekla.

Zároveň upozornila, že podle dosavadního vývoje by se příští rok mělo podařit dočerpat všechny peníze. Dosud MMR odhadovalo, že by příští rok mohlo být v ohrožení zhruba 26 miliard korun.

Na to, že Česku letos opět hrozí nevyčerpání evropských peněz, upozornilo ministerstvo v únoru. Vláda tehdy v reakci na to schválila krizové plány. Ty se však některých operačních programů vůbec nedotkly, podle MMR se nedaří plnit tato opatření v termínu.

Ministerstvo proto mimo jiné navrhuje přesun peněz v rámci operačních programů s cílem uvolnit více než 6,5 miliardy korun pro další čerpání.

Česko je z hlediska čerpání peněz z evropských fondů nejhorší z celé unie. Loni nedočerpalo až 10 miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. Kromě letošních peněz je v ohrožení dalších 26 miliard korun příští rok.

Související