Protikorupční policie v souvislosti se zásahem v Pražských službách a s tendrem pražského magistrátu obvinila celkem šest lidí. Dva byli obviněni v souvislosti s hospodařením společnosti v letech 2010 a 2011. Jedná se o bývalého obchodního ředitele firmy Tomáše Kolingera, kterého policie už ve čtvrtek vyslýchala a díky spolupráci byl propuštěn na svobodu. 

Konkrétně byl obviněn z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku. Druhou obviněnou je podle serveru Lidovky.cz švagrová Kolingera, jednatelka společnosti Ekolion Kateřina Korbelíková. Policie ji obvinila ze stejného skutku spáchaného ve formě pomoci. 

V kauze jde podle serveru o to, že Pražské služby uzavřely s firmou Ekolion smlouvu na zpracování odpadu, za což dostávala více peněz, než je obvyklé.

Podle kriminalistů obvinění svou činností získali více než pět milionů korun, řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Podezřelým hrozí pět až deset let vězení.

Další čtyři lidé byli obviněni kvůli zakázce malého rozsahu, kterou zadal pražský magistrát. Trestní stíhání všech obviněných je vedeno na svobodě.

V druhém případu byla čtveřice obviněna z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Neoprávněný prospěch získala právnická osoba, uvedl Ibehej. Podezřelým za to hrozí dva až osm let vězení.

Podle serveru E15.cz obvinila policie v souvislosti s touto zakázkou bývalého pražského radního Radka Lohynského (ODS). Potvrdil to jeho advokát Daniel Tetzeli. "Mému klientovi bylo včera sděleno obvinění. S trestním stíháním nesouhlasíme, považujeme ho za nedůvodné a zpracováváme stížnost proti rozhodnutí policie," uvedl.

Dalšími obviněnými jsou bývalá asistentka Lohynského Soňa Karafiátová, bývalá ředitelka odboru komunikace magistrátu Tereza Krásenská a mediální poradce Karel Tejkal. "S obviněním, které se týká výlučně poradenských služeb pro magistrát hlavního města Prahy realizovaných v letech 2011-2012, nesouhlasím a budu se proti němu pochopitelně bránit právní cestou," řekl serveru Tejkal.

Podle Ibeheje se detektivové oběma případy zabývali dlouhodobě. Při středeční razii provedli několik domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor, které se týkaly například advokátních kanceláří. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Policie se už dříve o firmu zajímala kvůli miliardovým tendrům na svoz odpadu a také kvůli snaze Prahy o její akvizici. Pražské služby pro město zajišťují svozy odpadu. 

Už na začátku roku si detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) vyžádali materiály týkající se dřívějších rozhodnutí rady spojených s Pražskými službami, které Praha většinově vlastní.