Předmětem smlouvy o nájmu prostoru sloužícího podnikání je nájem jakékoliv vystavěné nebo jinak vybudované součásti nemovitosti, která je určená k užívání a alespoň převážně slouží k podnikatelské činnosti nájemce. Účel nájmu nemusí být v nájemní smlouvě výslovně uveden, stačí odkaz na charakter předmětu nájmu. Ten se však neposuzuje podle stavebního určení pronajatých prostor, ale výlučně podle způsobu jejich faktického užívání.

S trochou nadsázky tak lze říci, že bytovou jednotku je možné podle občanského zákoníku pronajímat i k výslovně nebytovým (podnikatelským) účelům, ačkoliv by takové užívání mohlo být v rozporu s veřejnoprávní legislativou (vč. rizika případné penalizace). V této souvislosti připomínáme, že pronájem prostoru nejen za účelem podnikání, ale zároveň i za účelem požívání (např. truhlářská dílna s vybavením pro provozování truhlářské činnosti) spadá pod režim pachtu, který není předmětem tohoto článku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.