Vláda ve čtvrtek večer na mimořádném jednání oficiálně schválila kandidaturu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové (ANO) na eurokomisařku. Na Twitteru to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Její nominaci vláda nyní pošle do Bruselu novému šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi.

Na navržení první místopředsedkyně hnutí ANO se koaliční strany shodly v pondělí po týdnech marného hledání společného kandidáta. Ve středu Jourovou podpořil i poslanecký výbor pro evropské záležitosti.

Podle Sobotky nebyla kvůli tomu o kandidatuře Jourové dnes na zasedání vlády už žádná širší diskuze. "Chtěl bych zdůraznil, že paní ministryně Věra Jourová byla odsouhlasena vládou jednomyslně," doplnil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Cesta devětačtyřicetileté političky k nominaci se uvolnila poté, co ČSSD ustoupila od svého původního kandidáta, exministra financí Pavla Mertlíka, výměnou za dohodu na navýšení peněz pro sociální služby a rychlejším růstu minimální mzdy v příštím roce.

Koalice se pro Jourovou rozhodla i z důvodu, že tak chce zvýšit šance Česka na získání významnějšího resortu v příští Evropské komisi. Juncker do ní totiž musí získat minimálně devět žen - jako v současné "unijní vládě" - jinak Evropský parlament pohrozil, že novou komisi neschválí.

Praha pro Jourovou usiluje o získání postu evropské komisařky pro regionální rozvoj, institucionální vztahy, dopravu nebo průmysl. Sama Jourová jako odbornice na evropské fondy upřednostňuje portfolio regionálního rozvoje. To v dosluhují komisi připadlo Rakousku, které by v jeho řízení rádo pokračovalo.

Českou kandidátku nyní čeká na počátku srpna seznamovací schůzka Junckerem. Do konce prázdnin by se měla dozvědět, který resort jí svěří. Na konci září pak bude muset obstát před europoslanci příslušného výboru při takzvaném "grilování", které si v mírnější formě vyzkoušela už při středečním slyšení před sněmovním výborem pro evropské záležitosti.

Pokud jí europoslanci dají zelenou a Evropský parlament schválí celou Junckerovu komisi, ujme se Jourová nové funkce na počátku listopadu.

Jourová už dříve uvedla, že by preferovala řízení agendy regionálního rozvoje. I přes skutečnost, že si toto portfolio chce nadále podržet Rakousko, věří, že Česko má šanci tento vlivný resort získat. "Jsem přesvědčena, že pokud bychom vyjednali tato portfolia, jsem schopná velmi rychle si tu substanci osvojit," ujistila nicméně místopředsedkyně ANO.

Výběr jejího nástupce je v rukou hnutí ANO. Dosluhující ministryně na své místo doporučila svou náměstkyni Kláru Dostálovou. Podle informací České televize má však vůči ní výhrady šéf ANO, ministr financí Andrej Babiš. Ten to ale na tiskové konferenci po zasedání vlády popřel.

Dostálová podle ČT čelí kritice, že jako krajská úřednice brala dva platy za stejnou práci a dopomáhala k zakázkám firmě, kde figuroval její otec. Dostálová to ale odmítá. Babiš se s Dostálovou sejde a na kontroverze se jí zeptá. Na výběr nástupce Jourové má ANO podle něj ale ještě dost času.