Porodné by se od příštího roku mohlo vyplácet i na druhé dítě. Rodiče by od státu dostali 10 tisíc korun. Přibýt má i rodin, které budou mít na porodné nárok. Návrh schválila ve středu vláda. Porodné na první dítě má zůstat ve výši 13 tisíc korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) navrhla, aby se od příštího roku rozšířil počet rodin, které budou moct dosáhnout na porodné za první dítě. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se zvýší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli úsporným škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesahuje 2,4násobek životního minima.

To by mělo podle ministryně stát navíc asi 120 milionů korun. Právě proti navýšení koeficientu vystupovalo ministerstvo financí. Nakonec svolilo s tím, že peníze ministerstvo práce najde ve svém rozpočtu.

Marksová by do budoucna chtěla, aby se porodné obnovilo pro všechny narozené děti. "Myslím si, že by bylo poctivé dát to na každé narozené dítě, ale k tomu bude delší cesta," poznamenala.

Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, by podle ministerstva práce ročně mělo stát 330 milionů korun navíc.

Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun. Loni se vyplatilo 11 300 těchto dávek celkem za 147,7 milionu korun. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.