Stanovy tisíců firem porušují od úterý zákony. Do konce června si je měly všechny společnosti upravit tak, aby odpovídaly novému občanskému a s ním spojenému obchodnímu zákoníku. Řada podniků na to ale buď zapomněla, nebo to nechala na poslední chvíli.

Není to ale jediná změna, která přichází od 1. července. Akciové společnosti mají například povinnost zřídit si weby, novela advokátního tarifu omezila náklady na právníky nebo se změnily investiční pobídky pro podnikatele. 

"Je toho opravdu hodně, denně děláme deset notářských zápisů firmám, v posledních týdnech to graduje," říká Michaela Martýnková z třinecké notářské kanceláře Jany Matýskové.

Podobné zkušenosti hlásí i další právníci, například největší tuzemská advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners.

"Je celá řada společností, které potřebné změny z řady důvodů nechaly až na druhou polovinu června, což naráželo zejména na kapacitní možnosti notářů, nebo které úpravu korporátních dokumentů nedořešily," vysvětluje Pavel Vraný, vedoucí advokát Havel, Holásek & Partners.

Společnostem, jež dosud nestihly upravit své společenské smlouvy a dodat je na příslušné obchodní soudy, hrozí teoreticky až likvidace. Jde však jen o hypotetické nebezpečí – nejprve zaměstnanci rejstříků zpozdilce vyzvou, aby dodali nové stanovy. Když ani to nezabere, teprve pak může přijít na řadu rušení.

"O přesném postupu se ještě rozhodneme," řekla Martina Puci, mluvčí pražského městského soudu, který spravuje největší obchodní rejstřík v zemi.

Potvrdila ale, že se žádné velké tažení proti provinilcům nechystá. Těm navíc nahrává, že soudy jsou zavalené spisy firem, které se na ně obrátily už dřív. Dá se proto čekat, že minimálně po většinu července budou velmi vytížené. "Začátek léta je pro nás obecně hektické období, touto dobou k nám firmy posílají také své účetní uzávěrky," dodala Puci.

Povinnost přizpůsobit stanovy novým zákonům se nevztahuje jen na akciové společnosti či společnosti s ručením omezeným, ale například i na bytová družstva.

A změny se netýkají pouze stanov, ale třeba i smluv se členy statutárních orgánů – jednatelé či členové představenstev v nich musí mít nově přesně uvedenou i odměnu, jinak by na ni neměli nárok. Dosud mohli dostávat odměnu, přestože ji ve smlouvě neměli uvedenou.

null

Další změny od 1. července 2014 čtěte v úterních Hospodářských novinách. 

Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist