Prostějov přišel o dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Areálem zkrachovalého Oděvního podniku otřásl výbuch tuny dynamitu, který poslal k zemi šest výrobních hal. Podnik je už několik let v konkurzu a kvůli krachu je obviněno pět bývalých členů představenstva a bývalý manažer.

Podle střelmistra Zdeňka Šobíška z Prahy, který odstřel připravoval několik měsíců, se akce podobného rozsahu v tuzemsku zřejmě ještě neodehrála. Do konstrukce výrobních hal Oděvního podniku odborníci postupně uložili 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, které propojilo několik kilometrů drátu. Na demolici hal bylo spotřebováno 1,1 tuny dynamitu.

"Dopadlo to jako v Americe," řekl střelmistr Zdeněk Šobíšek z Prahy. Přiznal, že před akcí byl nervózní. "Moc se mi ulevilo. Dělat životní odstřel, který ještě skoro dobře dopadl, nějaké třísky jsou vždycky, je jedinečné. Myslím si, že bude hodně dlouho trvat, než někdo udělá něco podobného," doplnil střelmistr.

CR REALITY TEXTIL DOPRAVA ODEVNI PODNIK PROSTEJOV 13 256Šest budov padlo k zemi během několika vteřin. Kvůli snížení prašnosti byly před odstřelem střechy výrobních hal napuštěny vodou. Na zajištění odstřelu se podílelo včetně hasičů a policistů několik desítek lidí. Odstřel si vyžádal i uzavření rychlostní komunikace R46.

Odstřel sledovala řada lidí, kteří využívali vyvýšená místa v okolí, okna, balkony a střechy blízkých domů. Někteří netajili smíšené pocity. "Fabrika dávala práci tisícům lidí, byl to kus historie města," povzdechl si starší muž, který podle svých slov pracoval v bývalém Oděvním podniku léta.

Výrobní haly OP Prostějov šly k zemi.

Trosky po bývalých továrních halách OP Prostějov. Zdroj: ČTK

Majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově, ve kterém už dávno utichly šicí stroje, se začátkem roku stala společnost Astria Group, která se rozhodla výrobní budovy zbourat. Na části pozemků plánuje stavbu velké výstavní haly, část parcel zřejmě nabídne investorům.

Konkurz byl na majetek zadluženého OP prohlášen v květnu 2010. Pohledávky vůči Oděvnímu podniku nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy korun. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí.

Na účtech zkrachovalého OP po prohlášení konkurzu díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo 1,111 miliardy korun. Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku tohoto bývalého největšího tuzemského výrobce oděvů zůstalo na konci loňského roku věřitelům 351 milionů korun, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.

Krach podniku má i trestněprávní dohru. Pět bývalých členů představenstva OP totiž bylo nedávno obviněno z předlužení, za což jim v případě uznání viny u soudu hrozí až tři roky vězení. Kvůli krachu podniku byl navíc už loni obviněn bývalý manažer OP ze zpronevěry, hrozí mu až deset let.