Národní památkový ústav (NPÚ) odmítl vydat v rámci církevních restitucí kapli sv. Anny v Mnichově Hradišti, do které byly uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna. Církev nedostane ani sochu svaté Anny stojící před kaplí.

O památku na Mladoboleslavsku požádalo litoměřické biskupství. To nyní zvažuje, zda rozhodnutí památkářů napadne u soudu. Uvedla to v pondělí Česká televize.

"Hlavním důvodem je, že nebylo dostatečně prokázáno, že kaple svaté Anny byla v rozhodném období užívána pro církevní účely," řekla ČT mluvčí NPÚ Simona Juračková.

Litoměřické biskupství naopak považuje kapli s okolím za svůj historický majetek, který vlastnilo až do roku 1951. Má za to, že zákonný nárok na vydání kaple existuje. Pro přenesení žádosti k soudu se ale zatím nerozhodlo.

Před měsícem NPÚ odmítl v rámci církevních restitucí vydat hrad Bouzov. Česká provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, která chtěla hrad převzít, hodlá o majetek žádat znovu soudní cestou.

Mezi další sledované žádosti, které NPÚ posuzuje, patří zejména kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný na seznam UNESCO.

Celkem církve podaly u památkového ústavu 47 žádostí o vydání majetku. Památkový ústav zatím nevyhověl ani jedné z nich.

Církve mají podle zákona o majetkovém vyrovnání dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun.

Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek.

Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist